Явор Гечев: Дори да се сърдят земеделците, това са подпомагащи мерки, компенсаторни до голяма степен, но ние трябва да имаме конкурентен сектор на малки, на устойчиви, на средни и големи производители, на които държавата да посочи пътя, по който ще им помага, а ако те се отклонят, сами си отговарят за това.
Служебният зам.-министър заяви още, че ведомството се опитва да изгради политика, която не само да гарантира дохода, а оставането в сектора и когато падне градушка, земеделците да не фалират. "В момента ние трябва да помогнем на земеделските производители в тежката ситуация, въпросът е, че ако правим само това, то догодина пак ще си говорим само за това", категоричен е Гечев.
Според него успешна е формулата за все по-професионално земеделие, което е на семеен принцип – семейни ферми, които да са обединени в някакъв тип съвременни европейски кооперации, които да дават друг достъп до пазара. "Това, разбира се, иска и поземлена реформа. Всичко това трябва да намери място в Стратегическия план, който се прави и да бъде гарантирано, както от директните плащания, така и по икономическата част”, обясни още Гечев.
Той припомни, че голяма част от реализирането на политиките в сектора зависи от парламента. „Огромна част от нещата трябва просто да влязат в законодателството, примерно таванът за плащанията – каквото и да изберем, трябва да бъде променен Закона за земеделските производители. Представете си хипотеза, в която ние внасяме един вариант в Европейския съюз, а парламентът, който е върховният орган в държавата, запише друго в законодателството. В този смисъл е много важно да има парламент”, подчерта Явор Гечев.
Следете темата и на cap4us.agri.bg