Явор Куюмджиев: 4 лева за литър гориво само до седмици и напомпване на инфлацията 

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (7)
18:08 / 28.09.2023
8147
Отказът на България от дерогацията за внос на руски петрол означава увеличение на цената на горивата след няколко седмици. До днес рафинерията купуваше на 60 долара руския петрол, от утре ще започне да купува на 100 долара, колкото е в момента цената на световните пазари. Повече от 40 долара разлика – това са повече от 50% върху сегашната цена. И ако бензинът и дизелът струваха между 2,60 и 2,80 лева довчера, цената започна да се качва още преди да се вземе окончателното решение, може да очакваме след няколко седмици цени около 4 лева за литър. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" енергийният експерт Явор Куюмджиев, като добави, че всичко се прави, с цел да бъде ликвидирана българската енергетика.

"Дава се един месец срок на рафинерията да спре да купува руски петрол и да започне да купува петрол на световните пазари. От тук идва големият проблем, защото по решение на Европейската комисия има таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел", обясни Куюмджиев.

По думите му така развилата се ситуация ще напомпа и инфлацията: "Защото цената на горивата има огромно значение за транспорта на всичко в тази държава. Хлябът, който трябва да стигне от завода до магазина, се транспортира с камиони, които горят гориво. Когато там се вдигне цената с 50%, всичко ще тръгне нагоре отново".

Явор Куюмджиев припомни и решението от 1 януати за ЕРП-тата да излязат на свободния пазар, което определи като безумно: "На практика финтираха предишно решение на предишния парламент, с което се забрани на българските правителства да освобождават пазара на електроенергия за битови потребители до 1 януари 2026 г. Да, формално те спазват това изискване. Българските граждани, ние всички, ще останем на регулирания пазар до 1 януари 2026 г., но ЕРП-тата, които са нашият доставчик, от 1 януари 2024 г. излизат на свободния пазар. Премахва се ролята на НЕК като обществен доставчик. Премахва се регулираният пазар с неговите задължително по-ниски цени, за да се запази социалния мир, и на практика от 1 януари 2024 г.

ЕРП-тата трябва да излязат да купуват електричество на свободния пазар и да ни го продават на нас по регулирани цени. Ако вземем днешната цена, която е около 23 стотинки за киловатчас, регулираната е 14 – как ЕРП-тата от 1 януари ще купуват на 23 и ще ни продават на 14? А тези 9 стотинки разлика в техен ущърб кой ще я поеме? Откъде ще вземат парите? Колко време ще го правят? Става въпрос да стотици милиони левове на месец. Защо се прави? Задавам въпрос и нямаме отговор. Няма натиск от Брюксел това да се случва, няма някаква нужда да се прави, но го правят", обясни енергийният експерт.

Виж коментарите (7)

Още по темата (703):
25.07.2024 Милен Керемедчиев: България има похвала, която в момента виси на косъм да бъде провалена
09.07.2024 Конституционният съд поряза Белазелков и Атанасова
06.06.2024 Асен Василев загуби делото срещу Делян Добрев за 250 000 лева
31.05.2024 Свикват ново извънредно заседание на парламента
30.05.2024 Парламентът отново ще заседава извънредно
21.05.2024 Пеевски: Мечтата на Асен Василев беше да стане премиер, Христо Иванов поиска да бъде президент
Още новини от Национални новини:
Кирил Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият пор...
Радостин Василев разкритикува БСП
Бойко Борисов се отказа да е премиер
В първия ден на новата година по-скъпи цигари и алкохол?
Мениджър от най-голямата търговска верига на едро: Ако не са пром...
Борислав Сарафов: Аз самият се удивих колко много работа съм свър...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).