За първи път в България имплантираха устройства за борба с хроничната болка

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
14:39 / 20.11.2022
2724
В Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ "Св. Иван Рилски“ бяха имплантирани първите в България устройства за борба с хроничната болка. Интервенцията е извършена на 18 октомври т.г. Днес, месец по-късно, двете пациентки се чувстват отлично и лекарите взимат решение за оповестяване на резултатите. Преди седмица първата подобна процедура е извършена и в УМБАЛСМ "Пирогов“, съобщават от пресцентъра на Института за здравно образование.

Методът се нарича гръбначно-мозъчна стимулация – Spinal Cord Stimulation. Той дава шанс на пациенти с дългогодишна болка да живеят нормално, без постоянен прием на медикаменти и странични ефекти. Наричан е още "пейсмейкър за болката“. Върху обвивките на гръбначния мозък се имплантират постоянни електроди, които са свързани с подкожен генератор на импулси. През тях се предават нисковолтажни, високочестотни, електрически сигнали, които прекъсват предаването на болестните импулси и те не достигат до главния мозък. Особено ефективна е при хронична болка след гръбначна хирургия, необратими увреждания на гръбначните дискове, или при плексусни увреди.

"Тъй като този тип болка, резистентната болка, се генерира на нивото на гръбначния мозък и ако влияем на този гръбначен мозък с определени електрически импулси, можем да намалим значително интензитета на болката. Всъщност поставяме едно електродче на нивото на крайната част на гръбначния мозък“, обясни доц. д-р Красимир Минкин, специалист-неврохирург в УМБАЛ "Св. Иван Рилски“, ръководител на Центъра по епилептична хирургия, който извърши първите имплантации. Той бе подпомаган от доц. д-р Митя Бенедитич, Клиника по неврохирургия в Любляна, Словения – един от най-опитните хирурзи, използващи този метод.

Първите български пациенти, на които бе приложен методът, са оперирани в УМБАЛ "Св. Иван Рилски“ и са жени – на 66 и 73 години. И двете са претърпяли предходни операции на гръбначния стълб. Въпреки добрите резултати от операциите, увредите на нервите остават и рефлектират като силни, инвалидизиращи болки в областта на краката. Днес, месец след операцията, те вече не усещат болка. В УМБАЛСМ "Пирогов“ процедурата е приложена от проф. д-р Николай Габровски, началник на Клиниката по неврохирургия и д-р Петър Илков. Двамата съобщиха, че оперираният 70-годишен мъж също е с отлични резултати.

Благодарение на усилията на Дружеството по неврохирургия, тази година НЗОК взе решение да заплаща метода, като финансира изцяло имплантираната система. Досега тя е финансирала подобни операции в чужбина, но днес вече е възможно стимулацията да се извършва и в България. Тази година са одобрени за финансиране 10 процедури, като стойността на всяка е около 60 000 лева. За пациента те са напълно безплатни.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Близо 20 см е снежната покривка по проходите в област Смолян
Доц. Киселова се извини на всички български граждани
Борисов: Нашата идеологическа битка не е с ПП-ДБ, а с "Възраждане...
Затвориха за камиони над 12 тона най-високия старопланински прохо...
Тир се вряза в къща в търновско село, международен път е затворен...
И шаранът поскъпна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).