Забрана за министерствата да трупат още дългове

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:04 / 06.09.2013
1196
Министерствата трябва да плащат в срок всички задължения към бизнеса и да не допускат натрупването на просрочия от следващата година. Освен това те ще могат да възлагат обществени поръчки и да сключват договори само ако има предварително предвидени пари. Това става ясно от указания на Министерството на финансите за подготовка на бюджета за 2014 г., които вече са изпратени до всички министерства.

Предвижда се още министерствата да могат да предлагат нови харчове само при осигурени средства по вече сключените договори. Освен това в бюджетните си прогнози те ще могат да залагат нови разходи само ако запазват или намаляват дълговете си към доставчиците спрямо предходната година

Когато се стигне до предлагане на нови харчове, ведомствата ще трябва да посочат източниците за финансиране.

С тези мерки допълнително ще се стимулира разплащането на държавата с бизнеса. Чрез актуализацията на бюджета за тази година Министерството на финансите вече отпусна близо 160 млн. лв., които са предназначени за изчистване на просрочените дългове на централната администрация.

От указанията става ясно още, че до 18 септември министерствата трябва да направят преглед на всички държавни и изпълнителни агенции под шапката им. Целта е да се провери дали част от тях могат да бъдат закрити, а функциите им да преминат към министерствата. Ведомствата ще трябва да изготвят и оценки на всички държавни и общински предприятия.

Отново до 18 септември министерствата трябва да представят проектобюджетите си за 2014 г., а също и актуализирана бюджетна прогноза за следващите две години. Дотогава трябва да са готови и бюджетите на здравната каса и на държавното обществено осигуряване.

В указанията са посочени и препоръки на Европейската комисия, които биха могли да се вземат предвид при изготвянето на бюджета за догодина. Например от Брюксел препоръчват да се дава повече информация за загубите и просрочените задължения на държавните предприятия. От там съветват още да се направи цялостна данъчна стратегия, чрез която да се подобри събирането на налозите. В препоръките Европейската комисия ни припомня още, че данъците върху електроенергията у нас все още са ниски. Освен това административните разходи за събиране на данъци в България са над средното ниво на ЕС.

От Брюксел предлагат още да бъде създаден независим орган, който да контролира бюджетната политика и да изготвя анализи и съвети. Това трябва да се направи, за да започне да се прилага Законът за публичните финанси от началото на 2014 г.

Във връзка с пенсионната система ЕК препоръчва да се ограничат възможностите за ранно пенсиониране и да се въведе една и съща пенсионна възраст за мъжете и жените.

Предвижда се още да се подобри средата за правене на бизнес и да се намали бюрокрацията. От Брюксел припомнят, че у нас са необходими над 3 години, за да бъде закрит даден бизнес.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Сигнал за бомба в НДК
Нова година, нова цена на водата
Съдът не уважи исканията на шестима политици по казуса със залича...
Не са открити взривни устройства при проверка на куриерски пратки...
ГДБОП в мащабна операция
Доц. д-р Илиян Костов: Прецедент е да се взимат повторни проби от...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).