Облеклото на главния секретар на МВР, на старши комисарите и на задграничните представители на ведомството ще са в черен цвят. Служителите от Националната полиция и на областните дирекции ще са в тъмносини униформи, както досега.
Граничарите пак ще са в зелено. Графитеносиво и тъмносиньо ще са цветовете за пожарникарите. С черни униформи ще са антитерористите от Специализирания отряд за борба с тероризма, жандармеристите, както и специалните групи, които се използват при арести на опасни бандити. Те и антимафиотите от ГДБОП могат да носят и камуфлажни дрехи. Цивилни може да са разследващите полицаи, както и началниците на дирекции и заместниците им. При специални задачи редови служители също може да не носят униформи.
Униформите ще се осигуряват от бюджета на МВР, пише още в проектонаредбата. Там е записано, че при невъзможност да бъде изпълнена заявка за униформа на служител за календарната година, тя ще се осигури на по-късен етап при наличие на финанси.
Зимните униформи служителите на МВР трябва да носят от 1 октомври до 30 април, а летните - през останалото време. В зависимост от метеорологичните условия, шефовете може да променят тези срокове.
В новия проект е записано, че служебното облекло се носи закопчано, а фуражката, шапката или пилотката - наложена върху главата. В наредба от 2004 г. бе изрично споменато, че когато служителите са в униформа, не се допуска носенето на обеци, гривни и накити, с изключение на жените. Както и че облеклото трябва да е чисто и изгладено, а мъжете да бъдат прилично подстригани, обръснати и с естествен цвят на косата. По-късно тези изисквания бяха премахнати от наредбата.
В проектодокумента е записано, че във всяка служба ще има комисия от 7 души, която ще контролира дали униформените носят правилно и поддържат в добро състояние облеклата си. Забранено е служителите да продават или преотстъпват униформите си.
През май т.г. правителството предостави допълнителни 5,5 млн. лева на МВР за осигуряване на униформи.