Драстична е разликата между отпусканите кредити - едва 1 процент увеличение за последните три месеца и делът на лошите кредити. Оттам нататък съществува риск за банковата система, тенденциите могат да станат неконтролируеми или поне трудни за контрол. Може да се наложат промени в лихви - нови завишения, добавяне на нови такси, което обаче няма да реши проблема за хората, които не могат да плащат, смята експертите.
Най-голям дял от неплатените задължения към банките са на неправителствените и други организации. В челото на класацията на лошите кредити се нареждат още потребителските заеми, следват заемите за бизнеса, а най-добре обслужвани се оказват ипотечните кредити.
За да си плащат хората кредитите, трябва да има стабилна икономика и добър бизнес, за което банките трябва да отпускат кредити - банките са ключовата брънка в цялата система. Да си коригират условията по заемите - да намалят лихвите. Да има гратисен период или да бъде удължен срокът на кредита, ако не е минималният, преполъчва финансовият анализатор Иван Стойков.
Въпреки че вече се забелязват първи плахи стъпки на някои банки към понижаване на лихвите по кредитите им, Иван Стойков подчертава, че тези намаления често биват компенсирани с по-високи такси. Затова клиентите на банките трябва внимателно да преценяват реалната обща стойност, която би им струвал един заем в момента.
Според проучването на БАН около 76% от кредитите са взети от домакинства с ниски доходи до 600 лева. А 75 на сто от анкетираните, извършили покупки над 5000 лева, признават, че към днешна дата не биха ги повторили.
Източник: Ekipnews