Министърът на отбраната в оставка
Драгомир Заков заяви, че проблемът с набавянето на резервни части за българските хеликоптери е по-страшен от заплахата Русия да отнеме лицензите на авиоремонтните ни заводи. По думите му обаче той не е причина да приземим военната си техника.
"Основният източник са Русия, Украйна и Беларус, но в момента и трите държави няма как да бъдат източник на подобни резервни части. Има и други варианти, разбира се, но много по-трудно се намират. При всички положения трябва да търсим бърза модернизация и освобождаване от подобна зависимост", категоричен бе Заков пред Нова телевизия.
Той коментира и актуалната политическа обстановка у нас.
"Аз съм приел конкретен ангажимент към
Кирил Петков, така че ако дойде подобна оферта от "Продължаваме Промяната", да се разчита на моята експертиза и на моя опит, защо да не приема". Така министърът на отбраната в оставка отговори на въпроса дали би приел евентуална покана от БСП да остане на поста си и в евентуален нов кабинет с техен мандат.
Драгомир Заков не скри, че има много несвършена работа в ресорното му министерство и с радост би я довършил.
"Тук ще говорим очевидно за коалиция. В една коалиция винаги трябва да се търси консенсус. Това беше една от причините предишната коалиция да не работи толкова добре, особено в последните няколко седмици и месеци. Мисля, че това е много добре научен урок. Очевидно бъдещето на българския политически спектър е в коалиции и ние трябва да се научим на коалиционна култура – как се гради консенсус и как се защитават основните приоритети на България", смята министърът в оставка.
На въпроса дали трябва да се направи опит да се сформира кабинет на всяка цена, или е по-добре да се отиде на нови избори, Заков отговори, че според него не е добре за държавността и институционалността в страната ни да няма действащ парламент.
Министърът на отбраната в оставка заяви по отношение на падналия самолет в Гърция, че той очевидно е пренасял боеприпаси от Сърбия към държава в Азия. Такива полети обаче се контролирали от цивилните власти в държавите, а не от министерствата на отбраната, подчерта той, въпреки че разрешенията се издавали на дипломатическо ниво.