Закриват университетски специалностти, бълват много безработни

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (6)
10:18 / 22.10.2010
3297
Университетските специалности, бълващи безработни висшисти, ще бъдат закрити. Това заяви просветният министър Сергей Игнатов, който представи основните параметри на готовата рейтингова система за висшите училища вчера.

"Идеята за рейтинговата система е на образователното министерство, като ползваме данните на НОИ, обясни министърът. Така можело да се направи извод за реализацията на студентите през последните 3 години според осигурителния доход. Електронната система автоматично класира университетите по броя на безработните им възпитаници и реализираните по специалността кадри.

Статистиката на осигурителния институт дава детайлни данни с каква дейност са заети току-що дипломираните висшисти: В някои професионални направления няма реализация. Не може да завършиш физика и да работиш като сервитьор, отсече министърът и увери, че системата ще поощрява всяка интелектуална дейност на дипломираните студенти, като например преводачите.

Министерството ще препоръча на университетите веднага да спрат поддържането на неефективните специалности. Идеята е закриването или сливането в катедрите да стане още преди въвеждането на различното финансиране в университетите, когато ректорите сами ще се принудят да орежат кухите дисциплини.

На базата на реализираните студенти просветното министерство е поръчало експертите да подготвят дългоочакваният топ 10 на 2 ноември, но някои детайли от рейтинга вече са известни: правистите, завършили Югозападния университет в Благоевград, вземат по-високи стартови заплати от колегите си, получили диплома от престижния Юридически факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", сочат предварителните данни на МОМН.

Според справката в НОИ завършилите Стопанския факултет на Алма матер са най-търсени на пазара на труда. По критерия "реализация" те изпреварват връстниците си от най-големия икономически университет у нас - УНСС. Безработицата пък е най-ниска при кадрите на медицинските университети.

Министърът увери, че в ранглистата няма да се съпоставят университети като икономическия УНСС и артистичния НАТФИЗ. Сравнението ще се прави само на еднакви професионални направления. Класирането ще зависи и от научните постижения в рамките на вуза. Освен това топлистата няма да е статична, а ще се изменя като при футболните първенства

планира просветното министерство. "Днешните данни на 2 ноември вече ще са различни, отбеляза Игнатов, те ще се изменят постоянно, защото информационната система действа постоянно в цялата страна." Според министъра всеки, постъпил на работа, студент ще носи точки на своя университет. Около 1 млн. лв. струва рейтинговата система на вузовете, а ежегодното поддържане на данните излиза между 50 000 и 100 000 лв.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (6)
Още новини от Национални новини:
Две Българии тази сутрин към 8:00 часа
Финансист: Много пари под дюшеците има, купуването на имот с тях ...
Кристина Патрашкова: Това е дъното!
Зверство срещу животно в София: Мъж открива Рада почти умряла и я...
Най-красивите депутатки в новия парламент
Най-модерният затвор за 35 милиона очаква Димо Алексиев: Най-голе...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).