"Все по-трудно става да постигнеш успех чрез систематични усилия или поне така е в умовете на хората. Повечето изследвания показват, че идеята за социален успех, която се налага като норма най-вече през медиите, драматично се разминава с това, което нарастваща част от младите хора, нямат активни социални мрежи, схващат като заслужаващо си усилията. Има една нарастваща група хора, които живеят в нарастваща несигурност", заяви в "Събуди се" социалният антрополог Харалан Александров.
"В България няма моралната санкция към хората, които не работят. Това спира да се разглежда като проблем. Абсолютно приемливо е ако се шляеш по цял ден, срещаш се с други такива като теб, ходите на фитнес, ако можете да си ги позволите и си говорите", отбеляза още той.
"В България заетостта във възрастовата група между 15 и 24 години е около 23%, тоест малко под ¼ от младежите на тази възраст работят. На практика се отлага сблъсъкът с пазара на труда. В Европа този процент е около 35 %, а в някои северни или северозападни страни е около 50 %. Тайната е, че има огромен пазар, който е подходящ и адаптиран за младите хора. В Холандия 50 % от младежите работят почасово", коментира икономическият анализатор Лъчезар Богданов.
"Имаме голям проблем при най-младите и хората в предпенсионна възраст, иначе в България като цяло хората работят. Пазарът на труда е така направен, че ако си работодател, не ти е по-лесно да наемеш младеж за почасова работа", заяви той.