Зам.-министър Ренета Колева: Депозитната система надгражда разделното събиране на отпадъци
Вярвам, че именно чрез такъв тип инициативи ще надградим системата за разделно събиране на отпадъци и ще спомогнем за промяна на потребителските нагласи, защото стимулите, които се предоставят, ще приобщят и "събудят" по-голямата част от обществото за по-отговорно отношение към околната среда. Ще сложим и точка на замърсяването. Така заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева се обърна към присъстващите на откриването на пилотния проект за депозитна система на "Лидл" и "Кауфланд" в България, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.
Заместник-министър Колева подчерта, че Министерството на околната среда и водите концентрира своите усилия във въвеждането и интегрирането на екологичните политики в икономиката. "По този начин ще се постигне изпълнение на Националния план за управление на отпадъците и Стратегията за кръгова икономика и Плана към нея, защото тези опаковки са ресурс и като ресурс трябва да се върнат обратно в икономиката, да бъдат рециклирани и оползотворявани", поясни тя.
Ренета Колева съобщи, че до дни МОСВ ще има избран изпълнител за проучване на европейския опит в прилагането на депозитна система за опаковки и възможности за внедряването й в България и до средата май ще представи резултатите от него, които ще се подложат на широка обществена дискусия с всички заинтересовани страни. "Именно реализацията на такъв тип пилотни проекти показва ангажираността на бизнеса с екологичните политики и устойчивото управление на отпадъците. Такива инициативи ще помогнат в постигането на екологичните цели до 2025 г. за рециклиране на поне 77% от пластмасовите бутилки за еднократна употреба, което ще се случи с помощта на бизнеса на гражданите", добави тя.
В откриването участваха посланикът на Федерална Република Германия Н. Пр. Ирене Мария Планк, главният изпълнителен директор на "Лидл България" Милена Драгийска и главният изпълнителен директор на "Кауфланд България" Иван Чернев.