Българската индустрия има изключително важна роля за икономиката на страната, като приносът й към БВП е близо 20% През 2023 г. добавената стойност, създадена от нея е в размер на 10.7 млрд. евро, а броят на работещите предприятия в сектора е около 30 000. Това заяви заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински на откриването на 78-ото издание на Международния технически панаир в Пловдив. Той подчерта, че въпреки предизвикателствата в глобален план, секторът остава стабилен.
Зам.-министър Сукалински посочи, че отчитайки настоящата бизнес среда, Европа отново поставя акцент върху развитието на индустрията с цел постигане на устойчив растеж. “За да се запази конкурентоспособността на европейската икономика, фокусът на политиките е върху развитието на високотехнологичните сектори, които се радвам, че са представени днес на международното изложение", допълни той. Сред секторите, които ще допринесат за създаване на висока добавена стойност, заместник-министърът изброи енергетиката, дигиталните технологии, авиоиндустрията, машиностроенето, както и индустриите, свързани с развитието на "кръговата“ икономика и екопроизводството.
Сукалински очерта още ключовите за правителството цели за развитието на българската индустрия, сред които са намаляването на въглеродния отпечатък на сектора, повишаването на дигитализацията на производствата, подобряването на ресурсната и енергийната ефективност, както и въвеждането на кръгови модели на производство. “Успешното реализиране на комплексна индустриална политика ще повиши конкурентоспособността на икономиката, ще стимулира иновациите и инвестициите, ще създаде нови работни места и ще спомогне да се преодолеят регионалните дисбаланси в страната", подчерта заместник-министърът.
Д-р Давид Сукалински направи обиколка на изложението, на което участват близо 231 компании - директни производители и търговски представители от 25 държави.
Форумът се провежда от 25 до 28 септември и в него тази година ще се включат нови 68 български и чуждестранни фирми. Те представят модерното екологично строителство, машиностроенето, енергетиката, дигиталните технологии в производството, дома и търговията, тежка техника, хибридни транспортни средства и безпилотните летателни апарат.