Заради липсата на инсулини: Диабетиците преживяват големи мъки, обикалят да търсят по различни аптеки
Диабетиците у нас преживяват големи мъки в последните месеци, защото обикалят по много аптеки. Това, което чувам от клиентите – разменят си инсулини в социалните мрежи. Диабетици, които имат да речем някой друг флакон в повече, временно го заменят, дават на някой друг, който не може да намери. Сега очевидно ще трябва да се прехвърлят голяма част от тях на друг инсулин. Разбира се, това трябва да го направи техният ендокринолог, който ги лекува. Това каза за "Фокус" председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов по темата с липсващите инсулини в България.
По думите му липсват още около 25 лекарства в момента.
"Основният проблем е износът, защото 21 от тях със сигурност има информация, че се изнасят. Разбира се, и министерството, и Изпълнителната агенция, разполагат с много конкретни данни по въпроса, които може да изнесе, в случай, че желае. И може, точно както направи за "Санофи“, да каже колко са изнесени от другите инсулини, които не са на "Санофи“. Така че информацията я има и нищо не е неизвестно и неочаквано. Просто трябва да се вземат мерки така, че да не се изнасят тези инсулини, за да има за хората. Просто това е елементарно", допълни той.
Костов е категоричен, че забранителният списък, който би трябвало да предпазва определени лекарства от това да бъдат изнасяни, не работи.
"В момента има 54 лекарства в този списък. Лекарствата, които реално липсват, са 392 към тоя момент. И в този списък не присъства нито един инсулин. Това пък е още по-говоримо колко работа върши този списък и какъв смисъл има от неговото съществуване. Така че трябва да се промени. Ние сме говорили с министерството, предлагали сме какво ли не, мисля, че на ход е точно то, за да има законодателна инициатива в тази област", каза още председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки.