ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Заради намаляването на метана: Търсят начин за финансова помощ за животновъдите
Автор: Екип Plovdiv24.bg 17:57 / 14.10.2021Коментари (0)1483
©


Метановите емисии в света да бъдат намалени с 30% процента. Това е целта, която ще се гони в следващите години. Разбира се, това ще се бъде с цената на усилия, положени от страна на животновъдите. 

 Коментар на читатели: Изкупни цени на млякото

Как българските власти смятат да стимулират стопаните да направят тези усилия, а не просто да се откажат от гледането на добичета? И какви ще са всъщност въпросните усиля? Разговаряме по темата с ресорния зам.-министър на земеделието Крум Неделков, който е и специалист по хранене на преживните животни и фуражите. 

Едно от нещата, които планираме, е в следващия програмен период по мярката “Агроекология” да се вдигне бюджетът с 30%.  

“Идеята е, чрез една такава ефективна мярка да се постигне намаляването на метановите емисии от млечното говедовъдство и изобщо при преживните животни, но и да намерим начин да подпомогнем фермерите”, каза Неделков. 

По думите му има данни, че с повишаване на продуктивността на млечните крави, се намалява количеството на отделения метан, на база на произведеното мляко. 

“На практика, метаногенните микроорганизми в търбуха, се захранват основно с груби фуражи. И когато се увеличава делът на концентрирания фураж - това става при високопродуктивните животни, се намалява делът на грубия фураж. Така съотношението между груб и концентриран фураж става горе-долу 50/50”, обясни зам.-министърът.  

Крум Неделков: На база на произведен литър мляко, се продуцира по-малко метан. 

На фона на скъпите фуражи, ако трябва да се промени храненето на говедото, това няма ли да бъде в тежест на фермерите? 

Напротив, смята Неделков. “Трябва да осигурим малко по-добро качество на грубите фуражи. Реално оскъпяването на фуражите е при концентрираните фуражи. Зърното е скъпо в момента. Грубите фуражи, стига да може един фермер да си ги произвежда, те не са чак толкова скъпи. Проблемът е при тези, които нямат достатъчно земя и не могат да произвеждат самия груб фураж”, каза той. 

Инициативата за намаляване на метановите емисии е глобален ангажимент на този етап между САЩ, Канада и ЕС. Официално ще бъде представена по време на конференцията на ООН по изменение на климата в Глазгоу на 26 ноември тази година.

Застрашени ли са животновъдите от нови изисквания за по-малко метан?

“Климатичните промени са факт и ние трябва да се борим с тях. Фермерите ще се сблъскат с това предизвикателство през следващите години. Смята се, че с намаляването с 30 процента на метановите емисии, ще се овладее покачването на средната температура на Земята и до 2050 г. увеличението й е да е само с 0,2 градуса”, обясни зам.-министърът. 

Той обърна внимание, че темата за намаляването на метана е нова и в нашата част на Европа не е забелязал, поне до момента, някой да говори за това. 

“Нещо повече. В нашия Стратегически план, който е съставян при предишното ръководство на министерството, беше посочено, че нямаме ангажимент за намаляване на метановите емисии от животновъдството, защото реално животните ни намаляват и по този начин ще си намалим метановите емисии. Няма животни - няма метан”, посочи Неделков, без да влиза в подробности на кого е хрумнала идеята така да се представим пред Европа и света. Анализът е правен на базата на доклад от 2015 г. на ФАО и данните за животновъдството ни са били далеч по-трагични, отколкото в момента, обясни зам.-министърът и добави:

“Много ми се иска да се промени този подход и да видим как с подобряване на методите на хранене, с добавки в храната и други иновативни методи. Да кажем и на света, и на Европа, че да ние ще се борим с метана със съвременни научни средства, а не с това, че ще колим животни”. 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg 








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Зима 2024/2025 г.
Мачове между Локо и Ботев сезон 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: