Земеделие 4.0: Каква е ползата от цифровизацията за малките фермери?

Автор: Екип на Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:50 / 18.05.2020
895
Дали дроновете, роботите и софтуерните приложения имат потенциал да осигуряват по-добро опазване на ресурсите и хуманно отношение към животните, като в същото време намаляват разходите? Тази тема е обект на изследване в проекта DiWenkLa на университета в Хохенхайм, съобщава Agrarheute.

Агроиновации: Цифрови решения в стопанства в Нидерландия

Интересът на учените е привлечен от отговарянето на въпроса – дали цифровизацията е от полза за малките стопанства. Първите окончателни резултати ще излязат през следващата година.

Дигитализация и земеделие 4.0

Големи бази данни, селскостопански сензори за дронове и селскостопански машини, индивидуализирани софтуерни приложения - Земеделие 4.0 има потенциала да изведе на преден план опазването на ресурсите и хуманното отношение към животните и същевременно да намали разходите. Всяка промяна върви с предизвикателства, особено за малките и средните семейни ферми.

В наши дни земеделските стопани трябва да работят с по-високи стандарти за хуманно отношение към животните, по екологичен и природосъобразен начин, запазвайки икономическата си стабилност. Този баланс не е лесен за постигане, особено за по-малките ферми.

Учените са на мнение, че дигиталните решения предлагат възможности и в техния случай. Проектът DiWenkLa (Дигитални вериги за устойчиво, дребномащабно селско стопанство) изследва темата - дали и доколко засилената употреба на цифрови технологии се отплаща, особено за малките и семейните ферми.

Дигиталните технологии могат не само да намалят натоварването и да стабилизират добивите на фермерите, но имат и потенциал да насърчават хуманното отношение към животните и да намаляват употребата на пестициди, подчертава проф. Ено Бахърс, координатор на проекта и учен от университета в Хохенхайм.

Чрез оборудването на говеда със сензори можем да регистрираме кое животно колко фураж изяжда и колко се движи. Други сензори могат автоматично да откриват нужната растителност на пасищата. Когато комбинираме двете, фермерите получават полезен набор от данни, който им позволява да оптимизират управлението на пасищата и храненето, допълва ученият.

Същевременно дигиталните технологии помагат и като подсказват кога е оптималното време за прибиране на реколтата или косене, за да се произвеждат култури с високо качество, казва проф. Маркус Франк.

Това става възможно благодарение на комбинацията на роботиката с метеорологични данни, които са съобразени с местоположението на съответната ферма и се комбинират със специфични за района оценки на добива и качеството на реколтата.

Употребата на пестициди може да се ограничи чрез преминаване към използване на плевящи машини със сензорно управляеми камери. Днес те разполагат с прецизни и бързи програми за разпознаване на нежеланите растителни видове.

Следете темата и на cap4us.agri.bg.

 



 

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Как точно се пести със смарт агромашини?

Агроиновации: Шанс за летящ старт със 7 програми за България 

Проучване: Роботика и автоматизация за нуждите на земеделието


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Военни и тежкотоварна техника ще разчистват след катастрофата на ...
Родопчанка с пикантен мотив за развод, сравни мъжа си със сладоле...
От "Български пощи" ни предупредиха за проблеми
Важно за хората, които ще теглят кредити
Нови промени при застраховка "Гражданска отговорност"
БДЖ получава повече от 48 млн. лв от държавата


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).