Знаем ли как ще плащаме в евро?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
12:20 / 21.06.2024
2260
Зачестяват мненията в публичното пространство, че гражданите не получават постоянна и актуална информация за въвеждането на еврото у нас, за проблемите, с които могат да се сблъскват и начините за тяхното решаване, посочват от Асоциация "Активни потребители“.

 

Междувременно е разработен Национален план за въвеждане на еврото в България, който обхваща всички области на живота у нас. Какво се предвижда в него за правата и защита на потребителите в процеса на подготовката и живота ни в еврозоната?

 

Отговорна на оперативно ниво за защитата на потребителите в процеса на подготовката на България за членство в еврозоната е работна група "Защита нa потребителите“, с водещи институции Министерството на икономиката и индустрията и Комисията за защита на потребителите. Работната група ще фокусира своята работа в следните направления:

 

Правилно преизчисляване на цените

 Точното и правилно изчисляване на цените от левове в евро при "превалутиране в евро“ е основно средство за предотвратяване на риска от покачване на цените в резултат на въвеждането на еврото. Поради тази причина органите, работещи в областта на защитата на потребителите, следва да следят стриктно за спазването на правилата за превалутиране.

 

Двойно обозначаване на цените

 

С цел улесняване на адаптацията към новата валута и предотвратяване на злоупотреби и спекулативно нарастване на цените, в Закона за въвеждане на еврото в България ще бъде регламентирано задължение за двойно обозначаване в левове и евро на цените и другите парични суми за плащане, кредитиране и дебитиране, придружено от изрично посочване на фиксирания обменен курс.

Съгласно Препоръка на ЕК от 10 януари 2008 г. относно мерките за улесняване на бъдещо преминаване към еврото, периодът на двойно обозначаване на цените следва да започне възможно най-рано след официалното приемане от Съвета на неотменимо фиксирания обменен курс между лева и еврото и да остане в сила за срок от най-малко шест месеца и най-много една година след въвеждането на еврото.

След изтичането на този срок двойното обозначаване следва да бъде прекратено, за да се даде на гражданите възможност да свикнат напълно с новата валута. Планирано е в България задължението за двойно обозначаване на цените да започне да действа 30 календарни дни след решението на Съвета относно фиксирания обменен курс между лева и еврото и да остане в сила 12 месеца след приемането на европейската валута.

 

Опитът на държавите членки, последно въвели еврото, показва, че това задължение е дало много добри резултати. То е спомогнало за предотвратяване повишаването на цените, позволявайки на потребителите да идентифицират лесно търговци и други бизнеси, неправомерно завишили цените. Специално внимание ще се обърне на търговците и доставчиците на услуги, които следва да показват цените на своите продукти и/или услуги в двете валути по време на периода на двойно обозначаване на цените.

В същия период обозначаването на цените в левове и в евро следва да се прави и в търговските съобщения, съдържащи информация за цените на стоките и услугите. Търговците и доставчиците на услуги ще имат известна свобода по отношение на формата и средствата за двойното обозначаване на цените, при условие, че то е лесно разбираемо, не подвежда, изписано е с еднакъв шрифт, показва фиксирания обменен курс и не съдържа ненужна информация, която може да обърка потребителите.

 

Двойното обозначаване на цените ще важи и за публичните органи. По време на този период всички суми, дължими от българските граждани на държавата, включително данъци, такси и др., следва да се обозначават в левове и в евро. Същото важи и за сумите, дължими от държавата на гражданите. Публичните органи следва също да изготвят информационни материали във връзка с двойното обозначаване на цените и ценови листи, в които цените са изписани в двете валути.

Виж коментарите (1)

Още по темата (408):
01.07.2024 Да се връща само в левове, ако търговецът няма достатъчна наличност в евро
27.06.2024 Икономист: Основният препъникамък на България за влизане в еврозоната Високата инфлация
27.06.2024 Ще повишат ли данъците, говори министърът
26.06.2024 Шефът на БНБ каза дали ще приемем еврото и кога
26.06.2024 България най-вероятно няма да приеме еврото през следващата година
26.06.2024 Главчев: Ще поискаме извънредни доклади от ЕЦБ и ЕК, когато покрием всички критерии за влизане в еврозоната
Още новини от Национални новини:
Обявиха червен код за половин България!
Депутати от "Величие" са заплашвали един от основателите на парти...
Вижте какво ни чака в следващите часове
Задържаха българка, издирвана за трафик на бебета в Гърция
Автомобил се запали в движение на Дунав мост
Ето какво показват изследванията на водата в Черно море


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).