Зорница Русинова: Трябва да се разработи сериозна политика за повишаване доходите на хората
Един от важните приоритети, който трябва да бъде сериозно поставен във фокуса на социалния министър и на цялото правителство, е пазарът на труда. Това заяви в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" - Зорница Русинова, бивш социален министър и настоящ председател на Икономическия и социален съвет на Република България.
"В следствие на демографски процеси и криза в България има сериозни проблеми, свързани с това работещите хора да бъдат подпомагани, да се намери връзката между бизнес, образователни системи и необходимостта от адекватни умения на хората - от една страна хората лесно да си намират работа, а от друга непрекъснатите заявки на работодателите за липса на кадри в изключително много сектори", отбеляза Русинова.
По думите й грижата за младите и възрастните хора у нас е много важна, тъй като те не бива да бъдат изключвани от пазара на труда: "Трябва да се разработи една сериозна политика, свързана с повишаване на доходите на хората. Икономическият и социален съвет изцяло би могъл да бъде полезен в тази насока и със становищата, и анализите, които подготвя, поради простата причина, че чрез нас групата на работодателите, и на синдикатите са национално представени", уточни председателят на Съвета.
Зорница Русинова коментира и пенсиите у нас и по-конкретно обявеното 12% увеличение на социалната пенсия за старост.
"За пенсиите в България, каквото и увеличение да направим ще е твърде малко, защото като бивш социален министър, а и съм сигурна, че няма човек, който да е под някаква форма в управлението на държавата, който да не си дава сметка, че пенсиите са изключително ниски.
Хубавото на това предложение е, че се балансира плавността на повишаване на пенсиите през Швейцарското правило. Тоест, ние не подлагаме повече пенсионната осигурителна система под риск от това да остане под дефицит, защото с резките повишавания на пенсиите и това, което се правеше през последните няколко години, се увеличи много дефицита в осигурителната система, а не трябва да забравяме, че осигурителната система се плаща от осигуровките на всички нас, които работим. Затова трябва да се търсят други решения.
Тъй като в период, в който има все още догонване на доходите спрямо инфлацията, все още има хора, които са в категорията работещи, с много ниски доходи, близки до минималната работна заплата, е немислимо да се търси начин да се вдигат осигуровките, за да се увеличат пенсиите", коментира още тя.
Според нея трябва да се намерят резерви в бюджета:
"Трябва да се търсят европейските програми, през които може да се отговори на нуждите на възрастните хора с допълнително подпомагане, свързано и с достъп до здравни услуги, достъп до социални услуги. Един от големите разходи на хората са не само режийните разходи, затова трябва да се дефинира какъв ще е размерът на енергийните помощи за следващия отоплителен сезон.
Да се види какво може да се направи през европейските програми с всичките възможности за топъл обяд и подпомагане с хранителни пакети, цени на лекарства и т.н. И по-скоро да се направи една цялостна програма, свързана с подпомагане на възрастните хора в България, защото наистина пенсиите са ниски и трябва да се търси начин как да се компенсират домакинствата и да се подпомогнат хората", каза още Зорница Русинова.