Преди около седмица темата стадион "Пловдив" се опита да яхне и ексградоначалникът
Славчо Атанасов. Пита министъра ще отпусне ли пари за стадиона. Пари за какво? Какво ще ги правим?
Когато един кандидат за слава политик не може да ви отговори качествено на тези въпроси, трябва веднага да ви стане ясно, че той не е реално заинтересуван от темата, просто си чеше езика и се опитва да понатрупа малко евтина слава на гърба на стадиона.
Време е да спрем да обръщаме внимание на подобни политически субекти и да помислим и коментираме реално бъдещето на стадиона.
Дори да се намери финансиране, какво ще правим със стадиона? А за да се намери финансиране, трябва да сме си отговорили на този въпрос. Трябва да имаме ясна представа какво искаме да направим със съоръжението, да сме подготвени проектно, да сме готови с количествено-стойностната сметка и едва тогава да поискаме конкретно финансиране.
Всичко друго е див предизборен популизъм в стил "Славчо Атанасов".
Вариантите пред стадиона са три:
1. Да се довърши проектът, започнат преди повече от 25 години
2. Да се препроектира и да се дострои според новите изисквания.
3. Да се събори и на негово място да се изгради чисто ново съоръжение.
Нека да разгледаме трите варианта поотделно:
Първият изглежда най-малко логичен и осъществим. Той се подкрепя само от хора пряко заинтересовани от реализацията му, но той по всичко личи не отговаря на обществения интерес. Старият проект в стил късен соц, освен че не изглежда добре, не отговаря на съвременните изисквания за спортно съоръжение. Не може да приема големи първенства, тъй като не са предвидени задължителни вече изисквания към стадионите, отговарящи на съответния клас.
Освен това стадионът по всяка вероятност няма да отговори на влезлите в сила нови еврокодове, изисквания за конструкцията на всяко едно съоръжение или сграда. Дали подкрепящите довършването на стадиона, в това число и ексградоначалника ни, са запознати с тези факти? Едва ли, както вече написахме по-горе.
Вторият вариант изглежда най-логичен. За да отговори на конструктивните изисквания, както и на изискванията за приемане на големи първенства, стадионът се нужда е от нов проект. Това е първата стъпка към възраждането на стадион "Пловдив" - нов проект, отговарящ на всички конструктивни изисквания, изискваният на УЕФА, проект с модерна визия. Новите еврокодове правят старите експертни оценки нищожни, затова сегашното съоръжение се нуждае от нова експертна оценка, но тя може да е част от проектното задание.
Препроектирането на стадион "Пловдив" е по силите на община Пловдив и местния бюджет. С готов нов проект, стойност на строежа и бизнес план за развитие на съоръжението, ще може реално да се иска финансиране от държавата.
Време е да се спре с евтиния политически популизъм и да се премина към конкретни действия. Затова от Plovdiv24.bg ще поставим въпроса пред градската администрация и ще призовем за конкретни действия и инвестиране в нов проект на стадиона, който да му даде реален шанс да бъде изграден/довършен.
Третия вариант е също трудно осъществим. Самото събаряне на цялото съоръжение е скъпо удоволствие, а и изграждането на ново такова би погълнало огромни средства. А и не е хубаво да затриваме изцяло миналото на стадион "Пловдив", по-добре е да направим хибрид между история и бъдеще.
Оставаме отворени за предложения, като смислените такива ще входираме заедно с нашето предложение в Общината.