ОбС пребазира тубдиспансера към Белодробна болница, за да го спаси
253 са регистрираните в Пловдивска област туберкулозно болни за 2004 година. От тях 35 са деца на възраст до 18 години. През последните 3 години в страната като цяло се наблюдава тенденция на задържане на нивото на туберкулозата като по европейските стандарти България попада във Втора зона - със средна заболяваемост 40 на 100 хил. души население. В Първа зона са страните, където болни са 10 да 100 хил. души, в последната група са страните, в които с туберкулоза са 80 на 100 хил. души население. Според д-р Георги Благоев, директор на Болницата за белодробни болести немалък е процентът на скритата заболяваемост и тук основна роля има профилактиката и ранното откриване на болестта.
Д-р Георги Благоев: "От около десетина години туберкулозата в световен мащаб, не само в България, тръгна в тенденция на завишаване. Повишиха се, за съжаление, резистентните форми на туберкулоза. Последните няколко години, последните три години има известно задържане и в лека степен обратно развтие. Това, което мен и колегите ми, които се занимават с този проблем, ни притеснява е фактът, че според нас има и скрита заболяваемост. Прекъснаха се профилактичните прегледи предвид високата степен на облъчване и ние считаме, че тези данни като тенденция са добри - като степен на обратно развитие, но те не са абсолютно точни и меродавни в истинския смисъл на здравната картина на населението. Проблемът с туберкулозата така или иначе ще бъде решен - той е държавен проблем. До този момент ние не сме имали проблеми с медикаментозното лечение на туберкулозата - всички болни, които са регистрирани, диагностицирани, постъпили са лекувани, всички болни, на които се полагат безплатни лекарства след оздравителния процес, който продължава не само в престоя в болницата, но и вън от болницата, са подсигурени с лекарства. Това, на което искам да обърна внимание, също е фактът, че туберкулозата като диагноза е доста трудна за общопрактикуващите лекари. Начинът, по който ние поставяме диагноза, понякога затруднява дори и нас. Симптомите са общи, те не са много специфични, те говорят за много заболявания, заболяването е бавно, продължително и това създава възможност болните да разнасят допълнително зараза. Надявам се, все пак аз съм оптимист, че този проблем в близките години ще намери онова обратно развитие, ще достигне онази степен на заболяваемост и болестност, която беше до преди няколко години."
Като във Швейцария например, където за последните 10 години няма нито един случай на болен и там дори не се правят задължителните имунизации. В България се правят, но профилактиката е крайно занижена и много често хората разбират, че са болни от туберкулоза в късен стадий, когато лечението е по-трудно, а и по-скъпо. Тук може би е важно да кажем и нещо друго - че 50% от хората еждедневно поглъщат бацила, предизвикващ болестта; само 30% от тях развиват туберкулоза. Всичко зависи от имунната система, здравословното състояние на организма и, не на последно място, начина на живот. В момента 90-те легла на Белодробната болница са пълни. Пълен е и диспансерът - онова забравено звено от Министерството на здравеопазването, което няколко години не получаваше пари, защото не фигурираше в списъците на здравните чиновници. Сега този проблем изглежда решен, след като ОбС на Пловдив взе решение да го пребазира в болницата и на практика да се обединят в едно. Затова и до няколко дни се очаква да бъдат отпуснати гласуваните 300 хил. лева на Белодробна болница, за да се извърши пребазирането на диспансера в нея.
/Елена Крушкова-pадио Пловдив/