С доста въпросителни приключи Конгресът за енергийна ефективност в Пловдив
В България от 2006 до 2015 година трябва да бъдат санирани над 100 хил. панелки в големите градве - това е записано в програмата на Министерството на регионалното развитие. Цифрите станаха ясни на Международния конгрес по енергийна ефективност в Пловдив. Една четвърт от панелните жилища, които ще бъдат обхванати по програмата са в Пловдивските комплекси.
И сега трябваше да се задейстават одобрените експерти, които ще оценяват нуждите на всяка сграда от топлоизолация или подмяна на съоръженията. Даже е предвидена и застраховка от 150 хил. лв., ако фирма направи грешно предписание за изолация, само че фирмите още не са одобрени и не са побликувани в регистъра на Агенцията за енергийна ефективност. Процедурата е специалистите да минат изпит в технически университет, след това в Агенцията. После трябваше да заработи фондът, който гарантира заемите на собственици на жилища за саниране, и чрез кредит жилищата от един етаж да се обновяват.
Засега надеждите са, че след изборите в края на юни системата ще се отпуши и поне три банки ще отпускат кредити за саниране. За да започнат нисколихвените заеми, НС трябва да одобри споразоумение със Световната банка. Към момента в непълен вариант е одобрен другият закон за етажната собственост, така че може би първите кредити ще бъдат за сгради само с един собственик.
На конгреса в Пловдив стана ясно, че може би само с Румъния сме на едно енергийно равнище - останалите европейски държави не се притесняват за големите сметки за отопление и загубата на ток по мрежата, които се плащат от потребителите. Не само заради цените, но и защото се използват различни източници на енергия. Освен познатият ни природен газ, малките производители залагат и на слънчева енергия, вятърна, геотермална и от биомаса.
В Пловдивско ВЕЦ-ове ще стартират след месеци до Храбрино и до Велинград - не благодарение на "бързата" административна процедура, а въпреки нея. Пет години е минималният срок да тръгне един проект - за това се оплакаха предприемачи на международния форум - и не е по силите само на българска фирма - повечето са се сдобили с чуждестранно участие. При инвестиция от 3 млн около 300 хил. отиват за разрешителни и банкови гаранции.
Допълнителни законодателни инструменти за насърчаване на малките и средните предприятия, ако работят по правилата на енергийната ефективност - това обеща Министерството на икономиката. Докато облекченията станат факт фирмите могат само да трупат опит и търпение в представяния на международни форуми. И да очакват следващият парламент да гласува всички необходими закони.
Коментар: Мария Янакиева