ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Спортни
Политически
Общество
Спортните бази – ъндърграунд или зони на здрача
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:52 / 09.10.2006Коментари (1)2515
Всяко десето дете в България страда от тежка форма на инвалидност, предопределяща бъдещето му като много трудно за цял живот. Един от петима ученици злоупотребява с алкохола или е опитвал дрога, всеки четвърти малчуган у нас има травматологични проблеми, свързани с гръбначния стълб или основната ставна система, всеки трети подрастващ страда от наднормено тегло, водещо до ранни проблеми с кръвното налягане и сърдечно-съдови заболявания, всяко второ дете има изключително лоша двигателна култура...

Черната статистика, свързана със здравословното и физическо състояние на българските деца, от години събира на симпозиуми и кръгли маси отгворни уж хора от различни институции. Простият на пръв поглед проблем обаче така и не намира решение. Не личи дори най-малка воля за промяна. Напротив – положението става все по-сложно – превенцията е сведена до нула, а парите за лечение на все по-рано започващия да боледува българин са все по-малко. От древността е известно, че с даден проблем се справяме най-лесно като отстраним причините за проблема. Отговорните за здравето на младите хора у нас обаче от години се дърпат като магарета на лед и не напускат топлите си кабинети в опит да открият топлата вода, вместо да направят най-простото – да се почерпят от чуждия опит и да изпратят децата на въздух – сред природата и по спортните площадки. Е, това последното май няма да им е много лесно.

България, и по-точно всички, участвали в управлението й по време на продължаващия и в момента предълъг преход, изглежда мразят целия български народ и най-вече по-младата част от него. Защото у нас се прави всичко възможно да бъдат унищожени или превърнати в места за бизнес абсолютно всички спортни обекти, стадиони, площадки и игрища. От цялата база за физическа култура обаче най-зле безспорно са училищните площадки и спортни салони - асфалтираните игрища са с огромни и опасни пукнатини, вратите и баскетболните кошове са изпотрошени или изцяло липсват. Салоните са в окаяно състояние – вода капе от таваните, мазилката се лющи, а волейболната мрежа е лукс. И в този роден ъндърграунд децата на България са принудени да играят физическо.

Просто да се чуди човек как българският спорт все още е жив. Тук продължават да се раждат таланти, да се печелят медали по олимпиади и да се слави родината. И тези велики спортисти започват кариерите си именно от училище. Във физкултурния салон те правят първите си стъпки и се влюбват в спорта, на училищната площадка изиграват първия си мач и избират футбола, баскетбола, волейбола и т.н за своя житейска съдба. Странно е, че именно единствените реално печеливши от спортните успехи – държавата и властимащите в нея, оставят да се рушат спортните обекти.

Трудно може да се повярва, че само на 200 метра едно от друго стоят две коренно различно изглеждащи игрища за футбол:едното - асфалтирано, с корени и плевели, стърчащи от пукнатини в асфалта, сред обстановка като от Босна 1995 г., другото - с модерна изкуствена трева, красиви очертания и огради, намиращо се непосредствено до приятен парк за отдих и почивка.

Подобно е и положението с баскетбола – в повечето училища кошовете са откъртени, някъде дори няма табла, а за очертания на полето никой дори не си помисля. В контраст на тази грозна картинка е стрийтбол игрището до зала “Строител” в “Кършияка”, където с удоволствие може да поиграеш баскетбол, без дори да плащаш стотинка. В крайна сметка – защо на една спортна площадка в града се чувстваш като в Африка, а на друга - сякаш си вече в модерна Европа? Отговорът е ясен – едната е държавна или общинска (разбирай - абсолюютно безстопанствена), а другата - частна. Общината и държавата отпускат някакви пари за училищата, но как се използват и защо все още повечето ученици могат само да си мечтаят за волейбол в часа по физкултура, не се знае. Явно нечий чисто нов Мерцедес или БМВ е по-важен от това да си имаме нов Стоичков, Стефка Костадинова или Тереза Маринова. За разлика от общинските училища, частниците си разбират от работата. Прави се хубаво, професионално игрище, поддържа се и хората без проблеми – някъде със заплащане, някъде - без, спортуват. И така печели не само собственикът, който събира таксите за едночасов мач, а и хората. Защото спортът е път да дадем здраве на децата и да осигурим бъдещето на България.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
snegka
на 08.11.2006 г.
0
 
 
Здравейте! Моя син е в 7 клас, в днешно време няма време за спорт -само в училище. Но това "елитно" училище което се намира в центъра на гр. Пловдив-21 ОУ "Алеко Константинов" има един много"добър" директор който май само взима пари от елитните ученици -родители и те потъват някъде, а децата трябва да играя физическо сега по 4 часа в седмицата защото зимата салона не работи ( той се дава под наем за различни мероприятия). Синът ми до миналата година ходеше на плуване, но тази година просто неможе да си позволим да плащаме за 8 посещения по 38лв. в плувен комплекс "Младост".А той има и изкривяване на гръбначния стълб-не от друго, а от училище-където чиновете са от времето на мойте родители. Това, че трябва да спортуват тези деца никой не го оспорва,но просто нито има база нито имат време тези деца. Говоря за седмокласниците-те са натоварени от сутрин до вечер. Уроци за училище, уроци за курсове /събота и неделя/, по седем часа на ден училище-/защото в това училище е така, нищо че министъра на здравеопазването каза че децата до 8 кл. трябва да учат по 6ч./ А и във вторник като отиде на училище от 11,00ч. се прибира в 7,30ч. Кажете ми кага това дете има време за спорт и за почивка. Винаги в тази държава всички говорят тихичко, но един да стане да каже нещо открито -той остава глас в пустиня. Побъркваме ги тези деца, че те са по-болни от нас родителите. А ние като родители просто ги съсипваме и неможем да им даде това от което се нуждаят-здравословна храна и почивка и спорт.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Аналитични новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Футбол - други
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: