Иво Инджев: Отпушването на политическия процес ще стане на местните избори
Отпушването на политическия процес ще стане след местните избори. Това каза журналистът Иво Инджев в предаването Newsroom на Радио "Фокус" във връзка с актуалната политическа обстановка в страната.
"Отпушването на политическия процес ще стане на местните избори. Нагласите на хората в големите градове очевидно вече не са в полза на онова статукво, което си отиде през 2020-та година. Без да се засегнат феодалните крепости на онова статукво, където са се окопали близки и верни хора, няма да направим крачка напред. Виждаме, че подобни неща се случват в Унгария – в Будапеща Орбан загуби, в Турция – в Истанбул Ердоган загуби", каза журналистът.
Инджев е категоричен, че европейската интеграция на България е неминуема независимо външния натиск.
"У нас нещо подобно неминуемо ще се случи и това ще бъде "проветряване" на демокрацията. С намаляването на рашисткото влияние, покрай безумието, което Путин отпуши в Украйна, колкото и да ми консолидация на рашисти в една определена партия, европейския път на България не подлежи на съмнение за българското общество", каза още той.
Журналистът обясни, че в столицата хората избират да гласуват за прозападни политически партии. Той споделя, че данните показват, че заплатите в София достигат средните европейски. Категоричен е, че това трябва да се случи в останалите части на страната, но смята, че това е част от пътя на приобщаване към Европа.
"Попадна ми една статистика, която обяснява защо хората в София биха гласували за пролиберално и прозападно управление. Оказва се, че над 90% от заплатите в София са достигнали европейско ниво. В същото време е трагично, че в Северозападна България нивата на заплатите са на около 30% от европейските. Това е голямо разделение, но от друга страна, все от някъде трябва да се тръгне, за да се върне България на пътя на истинската демокрация, на който е застанал един едър политик, който, без да бъде принуден да отстъпи, сам няма да го направи", каза още Инджев.
Трябва да удържим още малко на натиска. Очевидно, че трудно могат да бъдат преодолени пречките, които са създадени през всичките години, пред парламентарните избори, с които той печели първо или второ място, без да се разклати неговото статукво - най-напред в големите градове. Така започна и походът към Прехода", уточни той.