Във връзка с усложнената епидемиологична ситуация от Общинския кризисен щаб призовават пловдивчани да спазват стриктно разпоредбите на Министерството на здравеопазването и на Областния оперативен щаб.
Това го чуваме всеки ден, но какво прави самият Общински кризисен щаб, за да се спазват мерките? Съобщават ни, че направили еди-колко проверки в градския транспорт и написали предупредителни протоколи на еди-колко хора. Добре, градският транспорт е рисково място и проверявайте, но там е лесно, трудното беше пропуснато.
В последния месец Пловдив е втори-трети по заразени, но сигурно е нормално за втория град в държавата. Но когато сме и втори по безотговорност, ще "вървим по ръба на леглата“, както се изрази областният управител
Дани Каназирева.
Ако се обърнем леко назад, можем и да разберем защо вървим по ръба. Пловдив беше домакин на масови улични фестивали – със сергии и купища народ около тях, без маски и без задръжки. Народ се струпа и за събития на площада, едно от които на военните. "Капана" – и там тумба от хора за фестивали и други прояви.
Какво видя тогава Общинският кризисен щаб? Че се спазваха мерките ли? Колко предупредителни протокола бяха написани? Нула! Но тогава времето беше хубаво, животът беше слънчев, а и кризисният щаб си живееше живота.
На спектаклите на Античния театър щабът броеше ли дали са заети само 30 процента от местата?
Щабът сякаш ни казваше: Бъдете безотговорни, градът е един фестивал. Да, беше един фестивал, нищо не беше отложено, всичко се състоя, макар и със закъснение. И сега сме на ръба.
Предстои тези дни още един фестивал – "Дефиле на младото вино“. Пак струпване на хора, а вино не се пие с маски. От щаба дали имат някакви специални препоръки, или заедно с организаторите ще се задоволят със "спазвайте стриктно разпоредбите на Министерството на здравеопазването“.
По-вероятно е да пият едно вино за наше здраве. На ръба на безотговорността.