Беше август миналата година. На фона на красивия си стадион, Ботев изглеждаше безлично, направо нелепо. Нямаше гол в своя нов дом. Някои започнаха да говорят за проклятие, надвиснало над "Колежа“. Какво ли е това проклятие?
Улисани в радостта си от новия стадион, ботевистите забравиха, че Ботев е руски актив. И никой не питаше какво мисли руският собственик за войната в Украйна, например.
Ако някой беше опънал на стадиона транспарант с надпис: "Вън агресорите от Украйна“, как ли щеше да реагира Зингаревич. Важно е да се знае, Важно е за отбора, важно е за клуба, важно е за "Колежа“.
Затова забраната
Антон Зингаревич да не влиза в страната не е чак толкова изненадваща. Над "Колежа“ кръжеше руски дрон и никой не му обръщаше внимание.
На 28 февруари 2022 г., четири дни след нахлуването на Русия в Украйна, в търговския регистър за "Лусид футбол холдинг бг", компанията чрез която Зингаревич държи 99% процента от акциите в Ботев, е постъпила информация за смяна на гражданството на Зингаревич от руско на израелско, а адресът му на пребиваване е посочен в Дубай.
С какво може да бъде опасен за националната ни сигурност Зингаревич?
Според британски медии, баща му, руският милиардер Борис Зингаревич, е близък и бивш бизнес партньор с бившия президент на Русия Дмитрий Медведев. Състоянието си от 1,2 милиарда долара натрупва чрез "Илим груп“ – производител на целулоза и хартия. Медведев е от най-доверините хора на Путин и често говори за възможен ядрен удар срущу Европа.
След англиийската си авантюра – фалирането на Рединг с дългове от 38 милиона паунда, Зингаревич се посвещава на хокея. В разследване на "Ал Джазира" финансовият спекулант Кристофър Самюелсън разкрива, че е помогнал на семейство Зингаревич да придобие "Рединг“, като парите са дошли от Борис, който ги е дарил на Антон. Той обаче не е имал достатъчно средства да го издържа.
Антон Зингаревич е обявяван за национално издирване в самата Русия и това е свързано с хокейния отбор "Атлант“, където е държал 75 процента от акциите.
Нещата стават многократно по-сложни за наследника на фамилията, когато през 2016 г. прокуратурата започва разследване срещу Зингаревич като собственик на ЕСИХ и неговия директор Константин Шишкин за взимане на заем за оборотни средства от банка MTS Bank в размер на 1 млрд. рубли през 2013 г., които след това са използвани не по предназначение. Според материал на "Комерсант" разследването предполага, че част от тези средства са преминали през "Атлант", част са погасили заем на Зингаревич към банката в Санкт Петербург, а част напускат държавата за покупка на компании. По това време ЕСИХ вече е във фалит.
Само месец по-късно той е обявен за национално издирване, но по това време
Антон Зингаревич вече пребивава в САЩ, където се намира до 2019 г. Тогава московският съд връща делото на прокуратурата заради установени нарушения, а месец по-късно то е официално прекратено, а издадената присъда на Шишкин - отменена. Мотивите на съда са, че парите са били използвани правомерно и не са установени умишлени незаконни деяния.
През ноември миналата година "Капитал“ публикува анализа "Кой е
Антон Зингаревич и какво прави в Ботев“. В него се твърди, че клубът действа като "черна кутия“. Според документи в търговския регистър за 2021 г. са постъпили суми в размер от 6.024 млн. лв. под формата на заем от SCP Waterfront в сметката на ПФК "Ботев Пловдив" в Тексимбанк. В качения договор става ясно, че този заем е с лихва от 3% и трябва да бъде върнат в рамките на пет години.
Това, както и фактът, че за 2021 г. клубът е на 6 млн. лв. загуба, е последното напълно ясно нещо около финансите на Ботев. Оттам нататък нещата потъват в мрак. В регистрите няма качен отчет за 2022 г. Агенцията по вписванията потвърди за "Капитал", че годишни финансови отчети не са били входирани от ПФК "Ботев" Пловдив към тях от 2012 г. насам.
Забраната за влизане в страната на
Антон Зингаревич значително усложнява ситуацията. Въпросите, които сега ще бъдат задавани около собствеността на Ботев, трябваше да бъдат поставени доста по-рано. Проклятието, за което се говореше през миналото лято, е било пред очите ни.