26 декември - вторият ден на Коледа какви са забраните
На 26 декември според новия църковен календар православните празнуват Събор на Пресвета Богородица. Това е вторият ден на Коледа. Ето какви са традициите на този ден и забраните за деня - какво трябва и не трябва да се прави
26 декември 2024 година - вторият ден на Коледа
На 26 декември (8 януари стар стил) е празникът на Пресвета Богородица - това е денят за възхвала и благодарят към Божията майка, която е родила Исус Христос. Почитат се и светците, участвали в спасението на Дева Мария и Младенеца.
Официално този празник е установен през 7 век, но от 4 век на този ден Дева Мария се прославя като майката на Месията. На този ден във всички църкви се провеждат празнични служби. Съборът на Света Богородица е посветена не само на Дева Мария, но и на близките на Дева Мария и Исус. На този ден се почита Йосиф, съпругът на Дева Мария, цар Давид, който е земният прародител на Исус Христос, Свети Яков, синът от първия брак на Йосиф. Тъй като празникът е посветен на няколко светци, участвали в спасението на Младенеца, той се нарича Събор.
На този ден църквата си спомня как на следващия ден след раждането на Исус ангел се явил на Мария и Йосиф и предупредил, че цар Ирод иска да убие всички витлеемски бебета, за да унищожи Месията. Йосиф, заедно с Яков, придружава Дева Мария и новородения Исус в Египет, където те са били в безопасност.
Празникът 26 декември по стар стил е денят на паметта на мъчениците Евстратий, Евгений, Авксентий, Орест, Мардарий.
Традиции, поверия и обичаи, свързани с празника
Според знаците на деня се гадае какво ще бъде времето не само в близко бъдеще, но и за следващата година:
ако свраки ходят в снега - ще бъде топло;
ако има слънце в този ден - януари ще бъде ясен и мразовит;
Вярва се, че каквото е времето през този ден и следващите 11 дни – такова ще бъде всеки месец от следващата година.
В народния календар на 26 декември е празник, в който е обичайно да се благодари не само на Дева Мария за раждането на Спасителя и светиите, които са я защитили и бебето, но и да се почитат родилките и тези, които помагат на майките при раждането на деца - акушер-гинеколози, а в стари времена - на акушерките.
На този ден има редица забрани. Ето какво не трябва да правите днес:
да ругаете, да спорите и да желаете зло;
да разпространявате клюки;
да отказвате помощ, особено молби от бременни жени;
да се занимавате с тежък физически труд.
Според народните поверия на този ден също не бива да изнасяте боклуци от дома, да изхвърляте счупени чинии или други ненужни вещи от дома си – смята се, че това може да донесе лош късмет.
На празника Събор на Пресвета Богородица е добре да отидете на църква за служба, а ако това не е възможно, тогава се помолете у дома. Вярващите се молят на Дева Мария за защита от всякакви неприятности и несгоди, за мир в семейството и на земята, както и за любов, за изцеление и здраве на деца и близки. В молитвите към Богородица на този ден се изразяват думи на благодарност.
На този празник децата, навършили една година, се подстригват за първи път, за да растат здрави и да не се страхуват от трудностите. В стари времена на този ден жените са пекли пити – някои са носели на църква, други са раздавали на родилките и акушерките. На този ден се дават и сладки на акушерките, пише actualno.