70% от преболедувалите COVID-19 били застрашени от инфаркт

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
12:30 / 29.09.2020
3604
Това е възпалително заболяване, което засяга съдовете на сърцето и целия организъм. Микроемболия и инфаркт са често срещани в ранния стадии на заболяването. Някой пациент, който е със съмнение за COVID-19 и е с остра болка в гърдите, би трябвало да потърси специализирана помощ. Това е един от първите сигнали, че може да получите остър миокарден инфаркт. Това заяви пред Нова тв кардиологът доц. Красимира Христова.

Заедно с доц. Сотир Марчев тя коментира защо 70% от преболедувалите COVID-19, според Българското кардиологично дружество, са застрашени от инфаркт.

"Заболяването обхваща и тъканите, а от това най-много страда миокардът. Всичко зависи от имунната система на организма. Трябва да имаме добър имунен отговор", каза още доц. Христова.

"Съкращението на този вирус е SARS-CoV-2 и то идва от английски. Означава тежък остър респираторен синдром (ТОРС). В гърдите на здравите хора има въздух. Съществуват тежки състояния, в които в тях има течност, която е дошла от съдовете. Според това, от къде идва тази течност, тези състояния се наричат по различен начин. Ако е от сърдечна недостатъчност, се нарича белодробен оток. Ако е причинена от съдовете, се нарича респираторен синдром", обясни началникът на Клиниката по кардиология на Медицинския институт на МВР доц. Сотир Марчев.

Той добави, че този вирус причинява течност в белия дроб, която идва от съдовете. "Такива състояния се лекуват от много време. Пациентите се интубираха, вдигахме налягането в дробовете и то избутваше течността обратно в съдовете. При коронавируса обаче това не може да стане, защото съдовете са запушени", разкри той.

Специалистът изрази мнение, че когато в екипа за лечение участва кардиолог, смъртността е по-ниска.

"Антикогуланти - това трябва да се включи, когато един човек е сериозно болен. Антикогулантът е лекарство, което намалява съсирването на кръвта. Проблемът е, че са запушени съдовете на белия дроб. Първото нещо при сериозно болен е да се включи антикоагулант профилактична доза. Смъртността пор това заболяване се намали не от респираторите, а от антикогулантите. Ако белият дроб продължава да се пълни с течност, се прави втора стъпка с кортикостероид. Това е доказано и така се лекуват хората, когато медиците ги е грижа за пациента. Фармацевтичната промишленост мечтае да измисли лекарство, което да продаде безумно скъпо и да направи големи печалби. Но тази болест не се лекува с магически лекарства, а се лекува като всички останали вирусни заболявания от екип, който си гледа пациента", каза още доц. Марчев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17088):
25.11.2024 Лекар посочи какво да правим за силен имунитет
25.11.2024 Експерт: Има много засилен интерес към назалната ваксина за деца
23.11.2024 Лекар: Сега върлува един много неприятен вирус
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
Още новини от Любопитни новини:
Идват 2 дни с много силни магнитни бури
Слави Трифонов: Ще кажа много неща, които не искам да казвам
Тайната падна, но съмнението остана, Ивонне разкри дълго пазена т...
Данъчeн експерт: Повечето стоки в "Тему" са под 150 евро, но няма...
61-годишна жена роди, кръстиха бебето Петър, таткото е на 65
Ретроградният Меркурий настъпва, това обаче може и да е добре


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).