Актрисата и майка на 6 деца Ирена Милянкова: Чувствах се виновна, че подобни мисли преминават през съзнанието ми
Тази седмица млада жена, майка на две деца, едното от които на 5 месеца, по всяка вероятност е сложила край на живота си. Жената е страдала от следродилна депресия. Историята отприщи вълна от съпричастност, докато траеше търсенето й, тъй като в първите часове тя беше обявена за изчезнала.
"Случилото се е голяма трагедия не само за семейството, но и за цялото общество. Трябва да ни послужи за сигнал колко е важно да обърнем внимание на психичното ни здраве. Възрастта, на която родих първите си две деца, беше рискова за отключване следородилна депресия. Но при мен това състояние се появи след третото ми раждане. Тогава бях много по-осъзната и зряла, но се случи. Може да се случи на всеки, във всеки един момент. Все още нямам обяснение какви са били причините за отключване на това състояние, което беше изцяло извън моя контрол", коментира пред NOVA актрисата и майка на 6 деца Ирена Милянкова.
Тя обясни, че всяка вечер, след като е започвало да се стъмва навън, съзнанието ѝ се изпълвало с натрапчиви и тревожни мисли за това, че ще нарани бебето си, но не случайно, а умишлено. "Чувствах се виновна, че подобни мисли преминават през съзнанието ми. Все пак съм взела осъзнатото решение да бъда многодетна майка. Изпитвах неудобство и огромен срам. Тогава споделих единствено със своята майка", каза още Милянкова.
"Майка ми ми каза всеки път, в който изпитвам такива чувства и мисли, да ѝ се обаждам. Всичко приключи, когато децата ми заедно бяха при мен", разказа актрисата.
Според Ирена Милянкова е важно всеки човек да се грижи не само за физическото си здраве, но и да се вслушва в самия себе си. "Когато преценим, че не можем да се справим сами, трябва да се обърнем към специалист. Вече има много центрове за работа с деца и възрастни за грижа за психичното здраве", посочи още актрисата.
"При мен никога повече тези натрапчиви мисли не се появиха отново. Обстоятелствата са от значение за отключване на следродилна депресия – семейна среда, отношение между партньорите и други фактори", добави Милянкова.
По нейни думи трябва да се дава гласност за подобни проблеми. "Колкото повече говорим за това и разказваме лични истории, толкова по-голям шанс има да достигнем до хората, които са в подобно състояние в момента и не смеят да си признаят", каза Милянкова.