COVID-19 прониква в клетките на мозъка?
Европейски молекулярни биолози установиха, че коронавирусът прониква в клетката на мозъка, използвайки белтъка невропилин-1, съобщава ТАСС. Агенцията цитира проучване, публикувано в електронната библиотека bioRxiv. "Получихме първите доказателства , че новият коронавирус може да проникне в мозъка не само чрез рецептора ACE2, но и чрез невропилин-1. Този белтък се изработва от всички нервни клетки на обонятелния епител и по всяка вероятност служи за главна врата за проникване в нервната система", пишат изследователите, предава БТА.
Екипът на проф. Микаел Симонс от Мюнхенския технологичен институт в сътрудничество с френски колеги разгледал обстойно какви видове клетъчни рецептори могат да взаимодействат с коронавируса. Подобни свойства се оказало че притежават два белтъка - невропилин-1 и невропилин-2. Те се срещат в големи количества на повърхността на някои видове нервни клетки, в това число и в обонятелните рецептори на носа.
Биолозите направили своеобразни"отливки" на коронавируса, съдържащи в себе си светещи молекули и с тях заразили клетъчни култури, изработващи невропилин-1, но без да произвеждат белтъка ACE2, който досега се смяташе за главния "проводник" на SARA-CoV-2 в организма. Опитите доказали, че вирусът действително прониквал в клетките, използвайки невропилина. Учените успели да преустановят това проникване, като блокирали работата на въпросния белтък, използвайки синтетични антитела.