В 6 часа и 7 минути по Гринуич Гагарин излита и прави обиколка около Земята. На височина 7 километра Гагарин катапултира и се приземява с парашут близо до спускаемия апарат на колхозно поле в Саратовска област.
Целият космически полет продължава 1 час и 48 минути и остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. Професионалистите в тази вълнуваща и опасна сфера празнуват постиженията на науката и силата на човешкия дух да покорява небесата.
Най-голямото достижение в областта на космонавтиката е стъпването на човек на Луната на 21 юли 1969 година, когато американският астронавт Нийл Армстронг прави "една малка крачка за човека и огромен скок за човечеството" по повърхността на Луната.
България е в редицата на космическите държави от 1979 г. с полета на космонавта изследовател Георги Иванов на космическия кораб "Союз 33". В международния екипаж на 10.04.1979 г. лети и съветският космонавт Никола Рукавишников.
Поради техническа неизправност корабът не успява да се скачи с орбиталната станция "Салют 6". След 31 обиколки в орбита и прекарани 1 ден и 23 часа в космоса, космонавтите се завръщат на Земята.