Нищо специално или сензационно няма в "суперлунието", както учените шеговито наричат лунния перигей или приближаването на Луната до Земята. От такова събитие не може да се получи нова информация, тъй като тези процеси са достатъчно дълго и подробно изследвани. Това заяви Антон Костов от Института по Астрономия с НАО Рожен към БАН. За астрономите такъв тип събития дават единствено възможност за по-добро наблюдение на някои по-далечни обекти в Слънчевата система. Изследователят обясни, че професионалните астрономи не се занимават с Луната.
Според мнението на Пит Уилър от Международния център по радиоастрономия, не трябва да се чака "краят на света". "Разбира се, ще има земетресения и изригване на вулкани, но не по-често, отколкото обикновено. Просто нивото на приливите и отливите ще е по-голямо", твърди Уилър. Това мнение се поддържа и от австралийския астроном Дейвид Ренеке. Според неговото дълбоко убеждение, любителите на конспирациите винаги ще намерят възможност да свържат някое стихийно бедствие с необходима дата и да обвинят "суперлунието" в поредния катаклизъм. "Ако направите достатъчно усилия ще успеете да свържете всяка природна катастрофа с което си искате небесно тяло- с комета, планета, със Слънцето". Учените разглеждат поредното приближаване на Луната към Земята като шанс за науката.
Предишните фази на максимално приближаване на нашата планета и нейния спътник е имало през 1955, 1974, 1992 и 2005 години.
Източник: КРОСС