Доц. д-р Мариана Тодорова: Творецът изкуствен интелект навлиза във все повече територии

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
08:46 / 15.07.2023
1164
Изкуственият интелект като творец навлиза във все повече територии, съобщи в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" доц. д-р Мариана Тодорова, учен-футуролог от БАН. По думите и, още преди Chat Gpt 3,5 е имало доста успешни опити и дори реализации на проекти, в които изкуственият интелект е превзел изкуството - най-вече литературата, драматургията, визуалното изкуство. "Само това, което изисква пърформанс - театър танци, все още не е напълно превзето, макар че има проекти, в които изкуственият интелект подпомага хореографите да измислят нови движения", каза Тодорова.

Тя даде пример с босненската група Дубиоза, които още преди две години са наели като атракция музикант барабанист, който е робот, подпомаган от изкуствен интелект.

"Интересно е, че още през 2018 година едно от най-престижните издателства за научна литература Спрингер издаде история на литиево-йониевата батерия като написа, че това е книга изцяло създадена от изкуствен интелект. След това в Гардиън излезе статия "Робот написа цялата статия, хора уплашени ли сте вече",  а отдолу имаше изречение, което казва, че хората трябва да продължават това, в което са най-добри, а той ще седи на последния ред и ще им позволява да правят тези неща. Но с Chat Gpt 3,5 ерата се появиха много детски книжки, направени с ясни и харесвани от децата сюжети. Най-популярната книжка, която беше направена е "Розовият делфин". Тя е качена в Амазон и много автори се облагодетелстваха и печелат добре от това, тъй като няма авторски права", добави Мариана Тодорова.

Тя даде още примери, като проект, направен за 250-годишнината на Бах, при който изкуственият интелект е довършил 10-тата му симфония. Композиторът е бил оставил само щрихи от тази симфония, а изкуственият интелект е завършил мелодията.

Според Тодорова вече има доста опити да се тества музика, генерират се мелодии и по този начин музиката би могла да бъде изцяло превзета, не само поп, а и класическата. 

Изкуствен интелект вече създава всякакви сайтове и блогове по описателно съдържание, или обратното. Това е територия, в която настъпва упорито. А липсата на авторски права я прави уязвима и много се възползват и го представят като собствен продукт. 

"Edmond De Belamy" е първата продадена на търг картина, създадена от изкуствен интелект. Създаден е портрет на свещеник от 18 век. Направени са били 9 такива. Художествени критици са избрали най-сполучливия и са продали картината за 450 000 долара. Това е през 2018 година и това е първата картина, създадена от изкуствен интелект.

Dalle-Midjourney-дизайн графика пък се ползва доста успешно в анимацията. С този дизайн се правят невъобразими неща. По тази причина стачкуват и сценаристи, и аниматори в Холивуд, виждат заплахи за себе си. Много добър е и може да замести дизайнерските процеси за по-комерсиални неща, разказа още доц. д-р Мариана Тодорова.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Григор Димитров: Разби ми сърцето толкова пъти, но ти благодаря
Какво ни вещаят звездите за идните дни?
Дъщерята на Боби Михайлов и Мария Петрова - голяма красавица
Наум Шопов за "Ергенът": Този път много неща ще изненадат зрители...
Мартин Карбовски за Марио: Смотаняк. Чист тъпак, неактивен наивни...
За радост на децата от Пловдив: Той вече паркира, ще бъде атракти...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).