Обзема ни чувство на меланхолия, когато навън постоянно вали и всичко е мрачно. Денят става все по-кратък, а ранното ставане сутрин се превръща в истинско изпитание. Нямаме желание за работа, колегите постоянно ви дразнят, сакаш никой не иска да ви разбере. Това е описанието на есенната депресия.
"Дамите не са по-податливи. Те по-лесно изразяват какво чувстват. Есенните депресии се засилват с настъпването на по-хладното време. Развалянето на времето и липсата на достатъчно слънцегреене е условие да се събудят чувствата, да излязат и ние да ги усетим. Депресивните състояния си седят в нас, но могат да изплуват", коментира специалистът по телесна психотерапия и психоанализа д-р Владимир Пожарашки.
Той обясни, че депресивните хора, за разлика от тревожните хора, много по-трудно споделят за проблема си. По думите му депресивните състояния са изключително опасни и е нужно да се вземат мерки и от близките.
Нужно е да отделяме време за себе сиПсихотерапевтът подчерта пред
Bulgaria ON AIR, че е важно да се научим "да запалваме собственото си вътрешно слънце", дори времето навън да е мрачно.
"Много е важно да имаме движение и да спортуваме, да танцуваме. Когато тялото танцува, се разблокират всички напрегнати мускули и ние освобождаваме напрежението през движението. Ако имаме редовна грижа за тялото си, ние имаме редовна грижа и за психиката си. Тогава условията за депресивна нагласа са по-малки", добави д-р Пожарашки.
Гостът посъветва да се грижим за себе си редовно и да си отделяме поне един час време за нас самите, в което да се занимаваме с йога, танци, фитнес или нещо друго.