ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Дъжд, сняг, хлъзгава настилка: Как да шофираме безопасно в такова време
Автор: Екип Plovdiv24.bg 17:30 / 02.12.2024Коментари (0)2730
©
Аквапланингът е явление, което може да бъде изключително опасно, щом се намирате на пътя. Какво представлява то?

Това е ситуация, при която управлението на автомобила става особено трудно, а понякога – невъзможно. 

Казано иначе, при аквапланинг водата се превръща в бариера между настилката и автомобилните гуми, а така шансът за загуба на контрол и сцепление се увеличава. 

Наличието на вода на платното, както и недостатъчно доброто ѝ разсейване могат да доведат до фатален инцидент. Ако ви се налага да пътувате, докато навън вали, бъдете особено внимателни, а при възможност изобщо не пътувайте.

Лошите метеорологични условия винаги са основание за допълнителната ни бдителност поради повишена опасност от пътнотранспортно произшествие.

Разбира се, силата на валежите влияе и на риска от аквапланинг. Няма как да разчитаме, че водата ще се оттича достатъчно бързо от всички участъци. Освен това немалка част от пътищата у нас са с износени настилки, което допълнително увеличава опасността от появата на това явление.

Всички знаем, че една от функцията на гумите е да разсейват водата добре, за да могат да осигурят както добро сцепление и безопасност. Ако това не се случи, колата на практика започва да "плува“ по шосето и може да пострадате не само вие и пътниците във вашия автомобил, но и други участници в движението, които се намират в непосредствена близост. 

Нужно е да бъдете внимателни зад волана и да карате разумно и с ниска скорост, тъй като нищо не е по-важно от човешките животи.

В следващите редове ще обсъдим по-подробно въпросния физичен феномен и всичко, което трябва да знаете за него. Ще обърнем внимание и на това как да го предотвратите и как да реагирате правилно, ако все пак попаднете в такава ситуация. 

Степени на поява в зависимост от условията на околната среда:

Степен едно: при умерен дъжд и поддържане на средна постоянна скорост, появата на аквапланинг е почти невъзможна. Дисперсията на водата се извършва ефективно и контактът с платното е оптимален. 

Степен две: при недостатъчно оттичане на водата и висока скорост на автомобила количеството течност нараства, а гумата изпитва сериозни затруднения да го отстрани.

Степен три: протекторът е наводнен, значителен слой течност е насложен между него и платното, сцеплението се губи изцяло и колата започва да се пързаля неконтролируемо. 

Как да избегнем аквапланинга? 

Избягването на евентуален аквапланинг е тема, по която всеки шофьор задължително трябва да се информира. Преобладаващата част от мерките, чрез които можете да го предотвратите са действия, които да предприемете не на пътя, а още преди да се качите на шофьорското място. 

Първото нещо, което оказва огромно влияние за намаляването на риска от поява на аквапланинг, е правилният избор на автомобилни гуми.

Когато става въпрос за сцепление и управляемост, гумите играят ключова роля. Ако подберете правилен модел с доказано качество, то шансът от натрупването на воден филм под него се намалява драстично. 

Щом купувате гуми, обърнете внимание на дълбочината на протектора им. Съвсем разбираемо, високият клас зимни и всесезонни гуми имат по-дълбоки протектори, както и канали, които ефикасно отвеждат водата. 

Следващото нещо, което задължително трябва да правите, е да проверявате редовно тяхното състояние. Уверете се, че налягането в гумите е оптимално, както и че няма видими износвания и дефекти по тях.

Разбира се, не забравяйте, че е необходимо гумите ви да бъдат подходящи за конкретните климатични условия – състоянието на гумата зависи до голяма степен от това дали тя е използвана през правилните месеци от годината. 

Няма как да не отбележим и скоростта, с която шофирате. Спазването на ограниченията винаги е важно, без значение дали навън вали, или не. Когато обаче е дъждовно, това да карате със съобразена скорост, има изключително значение. 

При мокро време пътищата стават хлъзгави и нито добра дълбочина на протектора, нито реномираната марка гуми могат да ви помогнат, ако карате с несъобразена скорост и не спазвате дистанция. 

Следването на тези прости, но от жизнено значение правила, ще ви дадат достатъчно време, за да реагирате в дадена ситуация, като ще намалят риска и от аквапланинг, и от евентуален инцидент. 

Още един полезен съвет е да избягвате местата, на които има задръствания, ако това е възможно, разбира се. Често на такива участъци водата се натрупва и увеличава шанса от аквапланинг. 

Ако знаете обходен маршрут, който вероятно е по-дълъг, но по-безопасен в конкретния случай, изберете него. Той може да ви спести немалко неприятности, като загуба на контрол над возилото и сблъсък. 

Последно, но не на последно място – когато купувате своите нови гуми, се консултирайте със специалист кои изделия предоставят по-добра защита от появата на това явление. 

Хората, занимаващи се с продажбата на гуми, са наясно с индекса на сцепление при мокра настилка на модела и какви допълнителни спецификации да ви препоръчат.

Риск при недостатъчно налягане в гумите 

Налягане в гумите, по-ниско от нормалното, също е фактор за поява на аквапланинг. В следващата таблица може да проследите примерна закономерност между този параметър и поведението на автомобила при мокра пътна настилка.

Как да реагираме правилно? 

Адекватната реакция при евентуален аквапланинг е в основата на това да бъде избегната непредвидена и опасна ситуация.

Първо ще ви посъветваме да запазите самообладание. Да, появата на аквапланинг е предпоставка за инцидент, но паниката единствено може да влоши нещата. Макар че всичко се случва за части от секундата, опитайте се да не губите контрол над емоциите си.

Опитът и информативните статии с практически насоки ще ви помогнат – колкото повече знаете за рисковете и правилните начини на действие, толкова по-подготвени и психически, и технически ще бъдете.

Следващата ни препоръка е да отпуснете плавно педала на газта. Намаляването на скоростта ще ви предостави по-добър контрол над автомобила, като по този начин е по-вероятно да избегнете сериозно произшествие.

От особена важност е това да не натискате спирачката, макар че така диктува инстинктът на повечето хора. Уви, това е една от най-големите грешки, които можете да допуснете при появата на аквапланинг. 

Опитът за рязко спиране ще доведе до абсолютна загуба на управление над автомобила, защото гумите няма да могат да разсейват водата, а ще се пързалят неконтролируемо. Ако усетите, че кракът ви вече е върху спирачката, го отпуснете възможно най-бързо и се постарайте да спазвате съветите, които току-що ви дадохме.

Последната насока е да не коригирате рязко посоката, в която се движи автомобилът. В никакъв случай не позволявате на паниката да ви превземе, тъй като по този начин ще изгубите ценно време и сили в напразни опити да го стабилизирате.

Въртете волана плавно в желаната от вас посока, за да остане управлението във ваши ръце. Ако запазите спокойствие и мислите рационално, възможността да предотвратите евентуален инцидент е много по-голяма, отколкото с първосигналните действия, които ви диктува моментният шок, съветва сайтът progumi.bg.


Още по темата: общо новини по темата: 344
26.12.2024 »
26.12.2024 »
26.12.2024 »
26.12.2024 »
26.12.2024 »
26.12.2024 »
предишна страница [ 1/58 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Катастрофи във Варна
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да (7283) 58%
Не (4155) 33%
Не мога да преценя (1227) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: