ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Един от най-големите ни поети сънува пророчески собствената си смърт
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:19 / 15.11.2024Коментари (0)1325
©
Поетът Димчо Дебелянов сънувал собствената си смърт - за това разказва в книгата си сестрата на поета Мария Дебелянова-Григорова.

Поетът подпоручик загива по време на Първата световна война на 2 октомври 1916 г. в кръвопролитната битка при завоя на река Черна, в подножието на Пелистер планина, намираща се днес на територията на Гърция. В последната нощ от своя живот поетът сънувал пророчески сън, голяма локва кръв. Рано на сутринта той споделя с войниците около себе си, че днес ще бъде убит. Никой обаче така и не приел думите му на сериозно. 

"Всички можем да бъдем убити, Димче. Война е това, никой не може да е сигурен, че ще се върне вкъщи“, отговорили му по-старите войници.

Ето как описва последните минути на поета Борис Желев, командир на рота в същия полк, в който е и Дебелянов: "Времето бе мрачно и сивият ден предвещаваше нещо злокобно. Подпоручик Дебелянов нервозно пушеше цигара след цигара, обикаляше взводовете и насърчаваше войниците да прибягват напред. Той отиваше ту в предната линия, ту в задните взводове. И този неспокоен дух и велик поет с личния си пример увличаше хората си напред. При една прибежка с цигара в уста и с пистолет в ръка злокобният куршум се заби в стомаха на смелия командир и той падна мъртъв на земята. Чак вечерта тялото на смелия командир бе прибрано в една плевня“.

А на следващия ден е погребано в двора на българската църква в Демирхисар. А за бойните си заслуги загиналият посмъртно е удостоен с военен орден "За храброст IV-та степен“. Четиринадесет години по-късно, през 1930 г. тленните останки на подпоручик Дебелянов са върнати и препогребани в родната му Копривщица. Изваждането им от гроба в Демирхисар става в присъствието на брат му Илия, актрисата Невена Буюклиева и писателите Димитър Подвързачов и Георги Райчев.

Интересна е историята на създаването на паметника на поета. Скулпторът Иван Лазаров е удостоен с честта да направи неговото надгробие. Скулпторът споделя, че дълго мислил как да изглежда паметника и какви послания да внушава. Един ден при посещението си в Копривщица той видял възрастна жена да седи умислена пред портичката на къщата си. Това била баба Лила Паралеева, загубила съпруга и сина си в световната война. 

Ликът и изражението на безмерна тиха скръб по лицето й изведнъж дали идея на скулптора за това как да изглежда бъдещият паметник на Димчо Дебелянов. На паметника нямало да бъде изобразен той, а неговата майка, която не вярва, че синът й е загинал и продължава да го чака да се върне жив и здрав от фронта.

Баба Лила, която дала идеята за негов модел, скоро след това починала. Също така починала и друга възрастна жена от Копривщица, баба Лала Душкова. Скулптурата "Майка“ е създадена и поставена върху гроба на поета през 1934 г. Всъщност исторически тази скулптора не е достоверна, тъй като в действителност майката на Дебелянов умира три години преди него, през 1913 г., докато той е в Школата за запасни офицери.

Казват, че поетите имат невероятно силна чувствителност и нерядко успяват да видят не с очите, а със сърцето и душата си това, което останалите хора така и не успяват да видят. Дали това важи за всички поети, не е ясно, но е факт, че Димчо Дебелянов усещал, че ще загине в световната война. Доста преди ранната сутрин на фаталния 2 октомври 1916 г. той усещал, че краят му наближава и че му е писано да напусне този свят. 

Макар и да бил отбил няколко години по-рано военната си служба и не подлежал на мобилизация, Димчо сам поискал да отиде на фронта като доброволец. На 29 януари 1916 г. той е назначен за командир на рота и с войниците си са изпратени на Македонския фронт. 

"Аз отивам да изпълня патриотичния си дълг и зная, че няма да се върна жив. Ще блесна като звезда и ще угасна“, споделя поетът със своите близки, преди да напусне родната Копривщица.

Малко известно е, че всъщност по кръщелно свидетелство малкото име на поета е Динчо. Кръстен е на дядо си Динчо Дебелян. Според една от легендите, предаващи се в рода, Дебеляновци не са кореняк копривщенци, а се заселват там в края на 15-и век, като идват от великотърновското село (днес град) Дебелец. В знак на признателност днес една от улиците в Дебелец носи името на поета.

Първите си стихове малкият Динчо пише като ученик в Пловдивската мъжка гимназия, но ги изгаря, защото смята, че те не са сполучливи. Чак 19-годишен, когато вече се премества да живее с родителите си в София, той събира смелост и публикува първите си творби на страниците на списание "Съвременност“, като се подписва с името Димчо Дебелянов, което му се струва по-благозвучно. Записва се да следва в Историко-филологическия факултет на Софийския университет, но след 2 години е принуден да прекъсне следването си заради липсата на средства да се издържа. 

Жаждата му за знания обаче е твърде силна и затова той започва сам да се образова. Научава сам три езика: английски, френски и руски и започва да превежда големите европейски поети и драматурзи като Шекспир, Бодлер и Верлен. За да не умре от глад, Дебелянов е принуден да работи каквото му попадне, като работник в Метрологичната станция, репортер и коректор и дори достига до стенограф в Народното събрание. 

По това време младият поет се запознава и с някои от утвърдените вече имена на български поети и писатели като: Николай Лилиев, Николай Райнов, Георги Райчев, Йордан Йовков, Константин Константинов. Не след дълго приятелите започват да издават и списание "Звено“.

По време на Балканската война Димчо Дебелянов участва като редник в състава на 22-ри пехотен Тракийски полк и се сражава в региона на Самоков. След края на войната подава молба да бъде назначен като учител, но молбата му е отхвърлена. С ходатайството на свои познати той е взет на работа в Сметната палата срещу символично заплащане. 

Когато избухва Първата световна война, работата в Сметната палата се явява добре дошла, тъй като работещите там не могат да бъдат мобилизирани и изпратени на фронта. Дебелянов обаче не може да си представи да стои на топло в канцеларията, докато останалите се бият за родината. И той сам подава молба да бъде мобилизиран като доброволец. Молбата му, разбира се, е приета. В онези години всеки войник е нужен на фронта. 

В началото на януари 1916 г. Димчо Дебелянов получава така желаната повиквателна. Зачислен е в 22-ри пехотен Тракийски полк, който е в състава на Втора бригада от Седма пехотна Рилска дивизия. А десет месеца по-късно поетът подпоручик Димчо Велев Дебелянов загива, като оставя навеки името си вписано в Пантеона на българското безсмъртие. Дори и на фронта под непрекъснатото свистене на куршумите поетът не спира да пише. Там той създава цикъла от шест стихотворения, озаглавен "Тиха победа“, припомня "Телеграф".







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Специализирани полицейски операции в страната
Реставрират Голямата базилика
Футбол - други
Правят филм за Гунди
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: