Експерт каза защо трябва да ядем домати всеки ден през август
Доматите са не само най-вкусни, но и най-полезни през август. Те са узрели в естествени условия и съдържат по-малко химикали. През последния летен месец ежедневната им консумация е задължителна, казва руският диетолог д-р Наталия Иванкевич.
Доматът е нискокалоричен продукт, който съдържа много полезни вещества: ликопен, витамини С и К, калий, фолиева киселина. Най-полезен е за сърцето. Подпомага сърдечно-съдовата система, здравето на кожата и насища организма с антиоксиданти.
Полезни свойства на доматите за сърцето
"Благодарение на експеримент, проведен сред мъже на средна възраст, беше възможно да се установи: има връзка между ниските нива на ликопен и бета-каротин в кръвта с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания. Тези каротеноиди също помагат в борбата с възпалението и оксидативния стрес, имат защитен ефект върху лигавицата на кръвоносните съдове и могат да намалят риска от хиперкоагулация. А приемът на ликопен нормализира нивото на лошия холестерол (LDL)", казва експертът.
Фибрите, калият, витамин С и холинът, които също се съдържат в доматите, поддържат здравето на сърцето. Увеличаването на приема на калий при намаляване на приема на натрий може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания. Фолиевата киселина в плодовете помага да се балансира нивото на хомоцистеин, който се образува в резултат на разграждането на протеините и може да доведе до сърдечни и съдови заболявания.
Други ползи от домата
Ликопенът и други растителни съединения, на които са богати доматите, могат да предпазят кожата от изгаряния от слънцето. Това е още една причина този зеленчук да се препоръчва за ежедневна консумация през август.
"В проучване, в което хората приемат около 40 гр доматено пюре със зехтин, съдържащо 16 mg ликопен, всеки ден в продължение на 10 седмици, се оказва, че те са получили 40% по-малко слънчево изгаряне по кожата", казва още специалистът.
Доматите също съдържат много витамин С: той насърчава производството на колаген, което подобрява външния вид на косата, кожата и ноктите. Витаминът играе и ролята на мощен антиоксидант – намалява щетите от слънчевата светлина и лошите условия на околната среда.
Доматите са добър източник на фибри, като съдържат около 1,5 g на средно голям плод. Те обаче са с ниско съдържание на въглехидрати, които се състоят главно от прости захари и неразтворими фибри.
Доматът обогатява организма с витамин С (28% от дневната норма), който подобрява функционирането на имунната система, здравето на кожата и се счита за естествен антиоксидант. Калият помага за поддържане на нормално кръвно налягане, витамин К1 участва в съсирването на кръвта и укрепва костите, а фолиевата киселина е важна за нормалния растеж на тъканите и функционирането на клетките, пише actualno.com.