Глобален проблем с жилищата. Брокери: Не е препоръчително да влагате парите си в актив, който не е ликвиден

Автор: Гено Петров
Коментари (0)
12:34 / 13.05.2024
44738
Независимо дали сте в Германия, Индия, САЩ или България: откъдето и да погледнете, жилищата стават все по-скъпи. Това се отнася както за отдаването под наем, така и покупката на собствен имоти.

Фактът, че все повече и повече хора искат да живеят в градовете, е една от причините за непрекъснатото покачване на цените. Да притежаваш собствени четири стени остава химера за много хора.

Недостигът на жилища е има потенциала да се превърне в глобален проблем. А апартаментите стават все по-скъпи, особено в градовете. 

В Германия, например, за много кратко време населението се е увеличило от около 80 на над 84 милиона.

В САЩ пък има дефицит на предлагане на имоти в сравнение с голямото търсене. 

"Имаме нужда от почти два милиона нови апартамента, и то само в големите градове. При нас мечтата да притежаваш собствен дом все още я има. Но това става все по-трудно постижимо за младите хора", разказват пред Deutsche Welle местни брокери.

Хората се местят в градовете в търсене на работа. Това важи особено за индустриализирани страни като Германия или САЩ. 83% от населението там вече живее в градовете; в Германия това е почти 78%. Индия, от друга страна, все още не е много урбанизирана - там населението в градовете е малко над 37 процента. Броят на хората, живеещи в градовете, продължава да расте. Тази тенденция повишава цените на имотите в световен мащаб, независимо дали става дума за наем или покупка. По отношение на доходите на домакинствата разходите за недвижими имоти всъщност нарастват непропорционално. Но има разлики между отделните държави: Индия регистрира най-високото увеличение до 2015 г., след което цените също се повишиха в САЩ и Германия.

На тези скъпи пазари са необходими повече от 10, понякога дори 20 години, за да спестите достатъчно за първа вноска за имот. Това може да бъде наистина много предизвикателство. 

През 2007 г. балонът на недвижимите имоти в САЩ се спука и предизвика световна финансова криза. Оттогава много багни затегнаха критериите и задължават купувачите на имоти да носят със себе си поне 20 процента собствен капитал от цялата сума за имота. Някои младежи имат късмета с родители, които могат да им помогнат да си купят дом. Но за други отнема много време, за да спестят тази прословута първоначална вноска.

Тогава може би е по-добре да наемете, вместо да купувате?

В момента в големите държави е по-евтино да се наеме имот. Много фактори, включително високите лихви по ипотечните кредити, правят покупката по-скъпа от наема. Но въпреки това цените на апартаментите под наем се покачват и в Германия, особено в градовете, където има липса на площ за ново строителство и инвеститорите са възпирани от регулациите.

"Ако започвате тепърва кариера си, по-скоро препоръчително е да наемете жилище. На този етап от кариерата ви не е препоръчително да обвързвате капитала си в актив, който не е ликвиден", на мнение е Прашант Тхакур, който е консултант по имоти.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Снегът превърна Шипка в ледено кралство
Много известна личност й предложил 100 хиляди паунда за една вече...
Бизнесмен: България стана втората страна в света, продала на търг...
Опашка пред заведение в Пловдив счупи всички рекорди
Кирил Петков със зрелищно спускане със сноуборд от Седемте рилски...
Страховитите предсказания на AI Ванга за 2025-та


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).