© | | Идеята е на автора на филма „Бояджана" - Златин Бояджиев, син на Георги Бояджиев-Бояджана и внук на Златю Бояджиев. В документалната лента се споменава неколкократно, че затворената преди години кръчма Пловдив е била средище на пловдивската бохема от средата на 60-те години до нейното затваряне преди 10 години. Това е самата истина, според достоверни наблюдения на все още живи пловдивчани и любители на изкуството от цялата страна. Освен това има изследвания на български изкуствоведи и културолози, които доказват, че това място, изрисувано от 14 художници през 1967 година, е всъщност галерията на едно поколение. Сред тях са Георги Божиров-Слона, Димитър Киров, Йони Левиев, Христо Стефанов, Александър Балдев, Здравко Захариев, Петър Драмов-Драмчето, Димитър Павлов-Точката .... и Георги Бояджиев и Петър Дочев.
В Пловдив има 54 паметника от национално значение - археологически и други... Защо това заведение, което към момента е изгубило основната си функция, да не се превърне в 55-и паметник със същото значение за града? Юридическите пречки, които ще възникнат са разбираеми, тъй като помещението сега е частна собственост и в момента се ползва като търговски обект. Защо трябва да повтаряме грешките от близкото минало, когато беше съборен Куршумхан (около 1930 г.), въпреки събраните подписи на известни творци и общественици от това време.
Идеята на екипа на БНТ, който подкрепя автора е чрез обществено обсъждане да се реши дали кръчмата става отворен музей под егидата на община Пловдив и получава статут на Национален паметник на културата или просто продължава да бъде магазин за чинии и друга посуда и обществения дебат отшумява... |