Интересна легенда разказва появата на природен феномен в Родопите
Легенда за четири сестри разказва как са се появили интересните скални образувания, наречени Каменни гъби, намиращи се на около километър северно от село Бели пласт, до самия път между Хасково и Кърджали.
Каменните гъби са високи 2,5 – 3 метра. Скалните образувания са изваяни в риолитови вулканични туфи. Интересните цветове по тях се дължат на различни минерали. Розовият цвят, който може да се види, е благодарение на минерала клоиноптилолит. Зеленикавата багра идва от минерала селадонит, а сините и черните са от манганови конкреции.
Легендата разказва, че въглищарят Радуил имал четири дъщери, които тръгнали за вода, но били подгонени от орда турци. Девойките изплашили коня на водача, който паднал на земята и бил разкъсан от тях.
Момичетата били застигнати от Омур, приятел на загиналия. Той замахнал с ятагана и отсякъл главата на първата сестра, но мигом щом докоснала земята, тя се превърната в каменна гъба. Омур замахнал и покосил другите две сестри и ситуацията се повторила. Конникът се изплашил, слязъл от коня си, но преди да убие и четвъртата сестра, главата ѝ сама се превърнала в камък. Ужасен от гледката, той се качил на коня, за да избяга. Но още с първата крачка Омур се превърнал в черна скала.
И до днес местните наричат Скалните гъби Мантаркая, а самотната канара, намираща се в непосредствена близост скалните образувания, Каратепе, или черен хълм.
На 13 май 1974 г. местността, в която се намират Каменните гъби, е обявена за природна забележителност по силата на заповед на Министерството на околната среда и горите. В защитената местност могат да се наблюдават интересни видове птици като орел змияр, египетски лешояд, червенокръста лястовица, испанско, както и обикновено каменарче.
Ако искате да видите едно от чудесата на България, непременно посетете природния феномен Каменните гъби, съветва Дарик.