Специалистите сканирали мозъците на 35 младежи и девойки на възраст от 14 до 21 години. 17 от тях страдали от зависимост към интернет. Състоянието се диагностицира въз основа на анкета, в която са включени въпроси като "правили ли сте опити да контролирате, намалите или спрете употребата на интернет". Утвърдителният отговор на това питане доказва пристрастеност. При сканирането на техните мозъци се оказало, че имат отклонения в бялата материя - частта, в която се съдържат нервните влакна. Става дума за нарушения във връзките между невроните и частите на мозъка, които отговарят за чувствата, вземането на решения и самоконтрола.
Според учени откритието на китайските експерти може да доведе до напредък в лечението на зависимостта от интернет, смятана за клинично разстройство.
Доктор Хенриета Боудън-Джоунс от лондонския "Импириъл колидж" смята изследването за "основополагащо". "Най-накрая бе доказано това, което от дълго време подозираме - промени в мозъка има не само при пристрастяване към вещества, но и към поведенчески модел", обяснява Боудън-Джоунс.
Професор Гюнтер Шуман от института по психиатрия в Кралския колеж в Лондон пък има същите наблюдения върху пациентите със зависимост от видеоигрите. "За първи път две проучвания показват промени в невронните връзки между областите в мозъка, както и промени във функционирането на мозъка при хора, които често ползват интернет или видеоигри", казва той.
Източник: в. "Труд"