Наред със своите научни, художествени и естетически достойнства материалите в колекцията са неоспоримо доказателство за присъствието на българските земи и българите в общата европейска история, география и култура, за тяхното място и значение в европейската цивилизация.
Атласите и картите са творби на прочути европейски династии картографи, издатели и гравьори. Картографското наследство на Никола Сансон, Гийом дьо Лил, Джакомо Кантели да Виньола, Йохан ван дер Бруген и на още много европейски автори, сред които блестят имената на Себастиян Мюнстер и Герард Меркатор, говори и за интересите на европейските държави към българските земи. България остава на картата на Европа дори и след падането й под османска власт.
Най-старата книга в колекцията е Слова на Йоан Златоуст на латински език от 1525 г. особено място има малко известната История на България от 1771 г., написана от Йоан Стритер въз основа на византийски автори.
Изложбата е великолепен повод в началото на XXI век да се преосмисли значението на делото на писателите, географите, пътеписците, художниците и гравьорите, чиито имена завинаги са свързани с възхода на европейската световната цивилизация и представляват неоценим принос към паметта на човечеството.
Изложбата бе експонирана в София, Москва и Бургас, а сега част от нея се предоставя на вниманието на гостите и жителите на Пловдив, които могат да открият своя град почти във всяка карта, атлас, енциклопедичен речник или историческо изследване.