ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Как да оправите скърцането на спирачките бързо и без пари?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 16:11 / 02.09.2023Коментари (0)3660
©
Дори опитни собственици на автомобили понякога изпадат в паника, когато без никаква причина спирачките започват да издават неприятни високи звуци, които преминават от обичайното скърцане до неприятно свирене. И това независимо смяна на накладки, дискове или нещо друго. Така че какъв е проблемът? 

Скърцащите спирачки, особено най-мощните предни, се считат за един от най-честите и досадни системни дефекти. Често трябва да се признае, че неприятните високочестотни звуци не са пълна неизправност. Така че, просто досаден симптом, който причинява дискомфорт и предполага, че системата не работи перфектно.

Един добър специалист ще назове повече от двадесет различни фактора като източници на скърцане, а ние сме ви разказвали за повечето от тях. Но днес ще говорим за най-често срещаната и повърхностна причина, която понякога дори и опитни шофьори не вземат предвид.

И така, спирачките неочаквано изскърцват при натискане на педала. Влязла ли е мръсотия? Паднал ли е пясък върху работната повърхност на спирачната накладка? Или може би нещо по-сериозно - един от спирачните цилиндри блокира, създавайки несъответствие в работещата спирачна двойка - диск/накладка? На много хора им идва на ум, че трябва да смажат водачите. Но не бързайте да изграждате теории на конспирацията. Всичко може да се окаже много по-лесно.

Спомнете си дали наскоро сте посещавали гумаджия.. Може би просто са свалили колелото в сервиз, за ​​да поправят, да речем, части на окачването, които не са свързани със спирачната система или сте посетили сервиза за сезонна смяна на гуми. И ако е така, с голяма степен на вероятност сегашното ви скърцане е резултат от неквалифицирани действия на майстори. И спирачките нямат нищо общо.

Може да звучи налудничаво, но вече е трудно да срещнете майстор, който да използва динамометричен ключ при ремонт на спирачна система или на гуми. Днес се използва различен инструмент - пневматичен, на пръв поглед по-технологичен и много по-производителен. За последното не можете да спорите, но що се отнася до технологичността в истинския смисъл на думата, това е под въпрос. Теди "пистолети" би трябва да изключват на определена сила, но повечето не са настроени добре.

Често срещана грешка е пренатягането на болтовете без контрол на въртящия момент. В най-добрия случай "майсторът“ поставя колелото с помощта на всемогъщият ударен пневматичен гаечен ключ, майсторски прекарвайки не повече от секунда и половина на всеки болт и може би в два от десет случая динамометърът "тресчотката“ е настроена правилно.

Междувременно ударният гайковерт развива не 20 или 30 Nm. И дори не 80, 100 или 150 - силата в този диапазон се препоръчва от различни автомобилни производители за монтиране на колела. А 800 Nm, 900 ... И понякога всички 1600 Nm! По този начин, чрез такова залепване на вашите болтове, механикът надвишава препоръчителния въртящ момент от 2.5 до 6.5 пъти, в зависимост от модела на инструмента! А уж фиктивното управление с динамометричен ключ след задействане на мощен пневматичен гаечен ключ е подобно на контролен изстрел, но често не се прилага.

Какво става? Каква е физиката на процеса? Спирачките са особено рискова зона. Например, недостатъчно затегнато или по-скоро прекалено затегнато закрепване на джанта може да доведе до злополука. А в най-добрия случай - до скърцане на спирачките, пише automedia.investor.bg.

Трябва стриктно да се спазва указаният от производителя контрол за всеки конкретен модел на точния момент на затягане на всички гайки и болтове, които автомобилът има. Адекватното взаимодействие на компонентите, осигурено чрез оптимално затягане, предотвратява "механичното напрежение" на частите, което може да доведе до тяхната деформация.

Прекалено затегнатите гайки провокират предаването на честоти, които генерират шум и външни звуци. Всяка нишка е предавател между компонентите, превръщайки се в проводник на вибрации. А при спиране компонентите започват да резонират – "пеят“ – разпространявайки тази "мелодия“ из цялата система.

С една дума, когато чуете немотивирано скърцане, опитайте баналния метод - затягане на джантите с правилния въртящ момент, което вероятно е посочено в инструкциите за експлоатация на вашия автомобил. И в доста от случаите скърцането ще изчезне.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Електронно таксуване в градския транспорт
51-ото Народно събрание
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
Грипна епидемия обхвана страната
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: