Как тревожните нощи могат да нарушат ежедневието ни?
На 15 март отбелязваме Световния ден на съня. Денят се отбелязва всяка година в петък преди пролетното равноденствие. Той се чества от 2008 г. по инициатива на Световната асоциация за профилактика на съня, на Световния фонд за психично здраве и на Световната здравна организация.
Как тревожните нощи могат да нарушат ежедневието ни?
Като хора ние прекарваме приблизително една трета от живота си в сън, но липсата на качествен сън може да повлияе негативно на ежедневието и здравето ни в дългосрочен план по много важни начин, като например:
Ограничаване на способността ни да вземаме решения и губим концентрация
Засяга общото ни благосъстояние и способността ни да работим продуктивно
Увеличаване на риска от развитие на заболявания като сърдечни заболявания, инсулт и диабет
Увеличава риска от когнитивно увреждане като деменция и болестта на Алцхаймер
Сънят е един от трите ключови стълба на здравето, заедно със здравословното хранене и упражненията, и е в основата на нашето физическо, психическо и социално благополучие. Хората, живеещи с безсъние, са будни, когато всички останали спят, и изтощени, когато останалият свят е енергичен и активен. Липсата на сън или лошото качество на съня може да направи дейностите на следващия ден по-предизвикателни, тъй като може да намали времето за реакция, бдителността, способността за решаване на проблеми или запомняне на неща.
Какво причинява нарушен сън?
Липсата на качествен сън може да се дължи на безсъние, най-често срещаното разстройство на съня и бодърстването. Има различни категории безсъние, тъй като състоянието може да бъде нещо, което се случва от време на време, през определени периоди от време или постоянно. Когато е упорито, то е известно като хронично безсъние.
Последните научни изследвания показват, че здравословните състояния на бодърстване и сън се регулират от отделни сигнални системи в мозъка. Смята се, че хроничното безсъние е резултат от свръхактивни сигнали за събуждане в мозъка.
Хроничното безсъние засяга между 6-10% от възрастното население по света.
Хората, страдащи от хронично безсъние, може да забележат повишена умора, намалени енергийни нива, промени в настроението и когнитивни затруднения след няколко нощи на лош сън. Те също са два пъти по-склонни да развият депресия в сравнение с хората с нормален сън. В дългосрочен план хроничното безсъние е свързано с много допълнителни здравословни усложнения, като сърдечни заболявания, инсулт и диабет. Хроничното безсъние нарушава и професионалния живот на хората, което ги кара да отсъстват от работа два пъти повече от хората без това заболяване.