Какво да НЕ правите, ако смартфонът ви падне във вода?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
07:38 / 15.10.2023
3029
Всички сме преживявали този спиращ сърцето момент, когато любимият ви смартфон неочаквано пада във вода. Независимо дали става въпрос за нещастие в тоалетната, подхлъзване край басейна или внезапен дъжд, паниката е реална. От незабавните ви действия обаче може да зависи дали телефонът ви ще оцелее след водното изпитание. Ето какво да НЕ правите, ако смартфонът ви падне във вода:

Не се паникьосвайте: Първият ви инстинкт може да е да крещите, но се опитайте да запазите спокойствие. Прибързаните действия могат да влошат ситуацията.

Не го включвайте: Избягвайте изкушението да проверите дали телефонът ви все още работи. Включването му може да доведе до късо съединение и трайни повреди. Ако е възможно, извадете батерията или го изключете незабавно.

Не го разклащайте и не го докосвайте: Водата може да попадне в чувствителни компоненти. Разклащането или почукването на устройството може да вкара вода по-навътре, което да причини още по-големи щети.

Не използвайте източници на топлина: Не използвайте сешоар, фурна или микровълнова печка, за да изсушите телефона си. Прекомерната топлина може да разтопи вътрешните компоненти и да влоши повредата.

Не натискайте бутони: Избягвайте да натискате бутоните, включително бутона Home или клавишите за регулиране на звука. Това може да доведе до навлизане на вода във веригите на телефона.

Не духайте в него: Духането в телефона също може да вкара вода по-навътре. Разпространен мит е, че този метод помага за изсушаването му.

Не използвайте ориз: Противно на общоприетото схващане, несвареният ориз не е ефективен метод за изсушаване на мокър смартфон. Вместо това той може да остави остатъци в устройството, което да влоши положението.

Не чакайте твърде дълго: Колкото по-дълго телефонът ви стои потопен, толкова по-голяма е вероятността да се повреди. Действайте бързо, за да сведете до минимум потенциалните щети.

Какво трябва да направите, ако смартфонът ви попадне във вода?

Извадете телефона от водата възможно най-скоро.

Изключете го или извадете батерията, ако е безопасно да го направите.

Подсушете телефона с чиста кърпа без власинки. Бъдете внимателни и не търкайте екрана енергично.

Ако имате достъп до прахосмукачка с приставка за дюзи, използвайте я, за да отстраните водата от пукнатините на устройството.

Ако ви е удобно да разглобите телефона си, направете го, за да осигурите по-добра циркулация на въздуха за изсушаване. Това обаче може да доведе до отпадане на гаранцията, затова действайте внимателно.

Вместо ориз можете да използвате пакети със силикагел или комплект за абсорбиране на влага, за да подпомогнете процеса на сушене. Поставете телефона и тези материали в херметически затворен контейнер за един или два дни.

Ако телефонът ви не се включва или има проблеми след изсушаването, обърнете се към професионален техник за по-задълбочена оценка и евентуален ремонт.

Не забравяйте, че няма гаранции, че телефонът ви ще се възстанови напълно след повреда от вода. Най-добрата стратегия е превенцията, затова обмислете дали да не инвестирате във водоустойчив калъф и да внимавате за заобикалящата ви среда, за да избегнете тази стресова ситуация.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Ендокринолог: Дългият сън в детската градина води до ранно затлъс...
Биляна Йотовска се похвали с важен момент в образованието на дъще...
Маги Сидерова се отправи към екзотичен остров с любимия
Д-р Ива Гаврилова: Тенът не е на мода
Адвокат от Пловдив: Анализите му са на ниво 5-6 клас от Спортното...
Рафи Бохосян за баща си: Отне ми време да разбера, че тази болка ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).