ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Какво да правим със сватбената рокля след заветното "Да"?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:16 / 30.09.2024Коментари (0)2174
©
Струва ли си да продадете роклята от сватбата си? Този въпрос често предизвиква спорове сред жените, които вече са минали под венчилото. Някои вярват в поличби, свързани със загубата на щастие, докато други се ръководят от практически съображения.

Какво да правим с булчинска рокля?

В повечето случаи булчинската рокля не се използва след сватбата. Така че някои практични булки мислят да я продадат. Освен това приходите могат да бъдат от полза за младо семейство. Въпреки това въпросът за продажбата на сватбена рокля все още е придружен от различни народни знаци и суеверия. Смята се, че роклята има специална енергия и нейните продажби могат да доведат до загуба на семейно щастие.

От друга страна, много съвременни жени не следват древните обичаи, така че те вземат решения, основани на практичността.

Може ли да се продаде булчинска рокля?

Нашите предци са вярвали, че булчинската рокля категорично не трябва да се продава. Обикновено тя се е пазила като съкровище, предавано от поколение на поколение. Дори ако тази одежда не е планирано да се носи втори път, отказът от нея или нейното изхвърляне се е считало за лоша поличба.

Народната мъдрост играе важна роля в традициите. Всеки важен етап от живота, като сватбата, е придружен от специални обичаи. Булчинската рокля символизира щастието в семейния живот и някога се е считало, че лишаването от нея може да доведе до загуба на това щастие.

Има дори суеверия, че ръцете на другите могат да навредят на притежателката на роклята. Ако някой вземе назаем или заеме сватбената рокля, това може да повлияе на семейния живот на собственичката на роклята. Лошите намерения на другите могат да причинят нещастие или дори завист.

Поради тази причина дори след сватбата е прието роклята на булката да остане скрита от любопитни очи. Само предаването от майка на дъщеря се счита за приемливо, особено ако бракът е щастлив. Това може да укрепи новия съюз, да донесе късмет и дългосрочно щастие. 

 

Народните суеверия често имат практическа основа. Булчинската рокля се шие от скъп и красив плат, който е бил много ценен в миналото. Не всяко семейство е можело да си позволи да купи рокля за дъщеря си, така че някога сватбените рокли са се предавали от поколение на поколение.

Важен е и психологическият аспект: страхът и негативните мисли могат да повлияят на вашето здраве. Ако вярвате в суеверия, по-добре е да запазите роклята, защото в противен случай вътрешният дискомфорт може да има сериозни последици.

Друг важен елемент е воалът, който има специално значение. Смятало се, че той предпазва булката от зли погледи. Не се препоръчва да се подарява булото, тъй като някога предците ни са приемали за защита на здравето и майчинството.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: