Какво представляват лазерните нивелири, къде може да закупим подходящия модел

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:31 / 13.10.2021
3322
Изграждането на сгради, както и въобще всякакъв друг тип ремонт, е просто невъзможен без използването на измервателни инструменти.

Модерното строителство изисква пълен контрол буквално на всички етапи - от маркирането на ямата до завършителните дейности като поставяне на тапети и облицовки, и така нататък.

И всеки си мечтае жилището му да е "равномерно и красиво“. Разбира се, зададените стандарти ясно регламентират максимално допустимите отклонения от нормата и те трябва да се спазват. Но, за да могат професионалистите да се впишат в тези изисквания, те трябва да разполагат със съответните качествени уреди – например лазерни нивелири.

В началото на деветдесетте всички решихме, че искаме да живеем не по-лошо от европейците и започнахме да правим ремонти с "европейско качество“. Опитните строителни работници заложиха точно на такива модерни и надеждни уреди, каквито са съвременните лазерни нивелири. Нека да научим малко повече за тях, за да оценим наистина тяхната огромна помощ.

Какво представляват съвременните лазерни нивелири?

Лазерният нивелир е измервателен уред, който използва ултра тънък, идеално прав лазерен лъч като маркер. Този източник на светлина е отлично уплътнен, фокусиран, разделен, управляван, идентифициран от помощни устройства. Точката от лазера, дори на разстояние от няколко десетки метра, е ясно видима и не се различава по размер от диаметъра на изхода в устройството - поне техните центрове съвпадат. С помощта на приемници на лъчи обхватът на лазерните инструменти се разширява до няколкостотин метра.

Как да изберем най-подходящите за конкретния случай лазерни нивелири – препоръки от професионалистите

Идеята за създаването на лазерни нивелири не е нова – още в началото на ХХ век Айнщайн даде дава на тази тема, а в средата на миналия век военните суперсили започнаха активно да се занимават с проблемите с лазера. Естествено, абсолютно секретно. Неутралните държави тихо се занимаваха с мирно строителство и през четиридесетата година разработчиците на шведската компания Spectra Precision прилагат (и патентоват) измервателен лазер. През 1965 г. те изобретяват и първото лазерно ниво, а през 1981 година самолетостроителите са оборудвани със светодиод.

Как са устроени лазерните нивелири?

 Вътре в лазерния светодиод има няколко полупроводника, които генерират фотони (леки частици) под въздействието на електрически ток. Светлинните потоци, многократно отразяващи се от огледалните повърхности на полупроводника, се усилват и излизат през тесен прозрачен отвор. Система от специални лещи с различни форми фокусира светлината и я превръща в линия или тънък лъч.

Лазерният поток се проектира върху повърхности, за да се получат маркировки (равнини, оси, перпендикулярни линии), или се отразява и улавя, което ви позволява да измервате разстоянието. Най -важната задача пред разработчиците на лазерния инструмент е неговата автоматична стабилизация в хоризонталната равнина.

Въпросът за самонивелирането е решен през 1974 г. За това се използва независим дизайн на излъчващия блок, когато той, благодарение на просто махало и система от естествени или електрически магнити, действащи върху него, автоматично става паралелен на земята. Между другото, сега има и други опции: подравняването на устройството може да се извърши както в ръчен режим, така и напълно автоматично.

Какво получаваме в крайна сметка, залагайки на модерните лазерни нивелири?

- висока точност на проектиране / измерване с грешка от десети от милиметъра на метър

- визуално осезаема линия или точка, по която можем да извършваме монтажни, да стартираме оборудване и т.н.

- устройството бързо се подготвя за работа, може да се използва за незабавен контрол при необходимост

- всички операции по проектиране и изчисляване се извършват автоматично и много бързо, нашата задача е само да го разположим в повече или по -малко хоризонтална равнина

- не се изискват специални квалификации от оператора, лазер инструментът се използва успешно от обикновени работници и дори в ежедневието

- всички операции могат да се извършват от едно лице

- производителността на измерване и изравняване се е увеличила с 40-50% в сравнение с конвенционалните инструменти

Лазерният  нивелир е страхотен помощник при:

- издигане / подравняване / позициониране на стени и прегради

- контрол на бетонни и други земни работи

- поставяне купчини и колони

- полагане на тръбопроводи, колектори и тунели

- инсталиране на гравитационни улуци, дъждовни бури и греди

- изливане на замазки

- фиксиране на тавани

- задаване на наклоните на канализацията

- лепене на плочки и корнизи

- окачване на мебели и отоплителни радиатори

- монтиране на рамки и врати / прозорци

- изчисляване на площи

- изграждане на прави ъгли

- създаване на извити структури

- измерване на разстояния

- управление на строителна техника (приемникът е монтиран директно върху машините)

- асфалтиране на пътни настилки и бордюри

- монтаж на живи плетове

Откъде да се снабдите с висококачествени лазерни нивелири?

Когато се закупува такава прецизна техника, много е важно тя да бъде поръчана от надежден търговец. В противен случай може да останете неприятно изненадани. Ето защо, преди да направите покупката, поинтересувайте се от рейтинга и репутацията на съответния онлайн магазин. Чак след като се убедите в неговата надеждност, може спокойно да направите поръчка.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Годеж 17 години след първата им среща, когато са били деца
Мария Бакалова загуби близък човек: Ще ни липсваш, обичам те!
Асеновградският бизнесмен изненада Катрин Тасева за рождения й де...
Практични съвети за шофирането в зимни условия
Виждала е Светия отец, но докъде ще стигне в играта?
Какво е бронирано кафе и защо хората го пият?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).