Какво се случва с парите, когато цените на акциите се понижат?

Автор: Екип на Plovdiv24.bg
Коментари (0)
07:00 / 30.06.2022
3435
Чудили ли сте се какво се е случило с чорапите, които сте сложили в пералнята и никога повече не сте видели? Необяснима мистерия, за която може би никога няма да намерите отговор. Много хора се чувстват по същия начин, когато внезапно открият, че балансът на тяхната брокерска сметка се е понижил. Къде са отишли парите?  За щастие, обаче, парите които са спечелени или загубени от акции, не изчезват в нищото.

Преди да стигнем до обяснението на това къде отиват парите, е важно е да разберем, че независимо от това дали пазарът се покачва (наречен бичи пазар) или спада (наречен мечи пазар), предлагането и търсенето управляват цената на акциите. Точно колебанията в цените на акциите определят дали печелите пари или ги губите.

Другото важно уточнение, което следва да бъде направено е как се определя цената на акциите – всяка акция има номинална стойност, която представлява разделяне на капиталовия фонд на броя акции, притежавани от дружеството при издаването му и пазарна стойност: сумата, платена при придобиване на определен дял на финансовите пазари. Тази платена сума се определя от друга поредица от съвкупни променливи, сред които е търсенето и предлагането на самите пазари.

Например, да кажем, че Cisco Systems Inc. (CSCO) има 5,81 милиарда акции в обращение, което означава, че ако стойността на акциите падне с 1 долар, това би било еквивалентно на загуба на повече от 5,81 милиарда долара в пазарна стойност. Тъй като CSCO има много милиарди долари в конкретни активи, ние знаем, че промяната не се извършва в номинална стойност.

По същество това, което се случва е, че инвеститори, анализатори и пазарни специалисти декларират, че техните прогнози за компанията са песимистични. Следователно инвеститорите не са готови да плащат толкова много за акциите, колкото преди.

По този начин убежденията и очакванията могат да придобият парична стойност, но само заради нещо много реално: способността на една компания да създаде нещо, независимо дали това е продукт, който хората могат да използват, или услуга, от която хората се нуждаят. Колкото по-добра е една компания в създаването на нещо, толкова по-високи ще бъдат печалбите на компанията и толкова повече вяра ще имат инвеститорите в компанията.

При бичи пазар има цялостно положително възприемане на способността на пазара да продължи да произвежда и създава. Тъй като това възприятие не би съществувало, ако не беше някакво доказателство, че нещо се създава или ще бъде създадено, всеки на бичи пазар може да прави пари. Разбира се, точно обратното може да се случи на мечи пазар.

С други думи, можете да си представите фондовия пазар като огромно средство за създаване и унищожаване на богатство. Никой наистина не знае защо чорапите влизат в пералнята и никога не излизат, но следващия път когато се чудите откъде се е появила конкретна цена на акциите, можете спокойно да я припишете на пазарното възприятие.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Ретроградният Меркурий настъпва, това обаче може и да е добре
Ошашавиха Иво Сиромахов: Деца учат във Френската гимназия в Пловд...
Руши Видинлиев: Форматите обслужват много повече телевизиите, отк...
Инстаграм с полезна функция
Ралица Паскалева подкрепи Димо Алексиев преди разпада на тандема
Интересни имена имат повод да почерпят


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).