Кардиолог: Това е най-честата аритмия и сама по себе си може да доведе до мозъчен инсулт
Преходът към менопауза е свързан с много неблагоприятни промени за женския организъм – в метаболизма, теглото, артериалното налягане. Отпада предпазващото действие на женските хормони и рискът от миокарден инфаркт след 65 г. при жената започва да се изравнява с този при мъжа. Това каза д-р Ангелина Боризанова, специалист с над 15 години опит в областта на неинвазивната диагностика и лечение на сърдечносъдовите заболявания.
"Половите хормони имат протективен ефект. Жените обикновено сме с ниско артериално налягане, имаме добро съдово здраве, с малки изключения. Суетни сме, поддържаме добра физическа форма. Предсърдната кардиомиопатия е заболяване, при което наблюдаваме структурни и функционални промени в предсърдието, които водят до редица усложнения. Едно от първите такива е предсърдното мъждене. Това е най-честата аритмия и сама по себе си може да доведе до мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност и прогресия на предсърдната кардиомиопатия. Друго усложнение е сърдечната недостатъчност, изявена с лесна умора и задух. Дискутират се дали не предизвиква и тромботични усложнения, но все още има много неясноти по въпроса", коментира още кардиологът.
"Физическата активност се отразява благоприятно не само на сърдечното, но и на менталното здраве на жената. Заседналият начин на живот задълбочава метаболитните промени, обусловени от менопаузата. Друга важна стъпка е здравословното и балансирано хранене, както и достатъчният сън", каза д-р Боризанова.
Как жените в тази възраст да разберат, че имат атеросклеротични плаки?
"Всъщност никак не е трудно. Нужно е доплерово изследване на достъпните артерии. Атеросклерозата е заболяване, което засяга всички артерии, и ако има установена плака например на феморалната артерия, това подсказва за напреднал атеросклеротичен процес. Разбира се, има и компютър томографско изследване на сърдечни артерии, но индикацията за него се определя от кардиолог. Високият холестерол е водещ рисков фактор, но не единствен риск за атеросклерозата. Тютюнопушенето, артериалната хипертония, захарният диабет, дори и затлъстяването са допълнителни и важни рискови фактори. Напоследък се коментира и влиянието на фините прахови частици във въздуха за ускоряване на атеросклеротичния процес", допълни тя.
Какви са здравословните стойности на холестерола както на "лошия", така и на "добрия"?
"Те са различни, в зависимост от рисковия профил на пациента. Ако нямаме рискови фактори, можем да си позволим и 3 ммол/л за LDL-C. Но при преживян инфаркт или инсулт – под 1.4 ммол/л. "добрият“ холестерол се измерва количествено, а не качествено. Това означава, че невинаги количеството е полезно, напротив, дори имаме доказателства за неблагоприятен ефект върху съдовото здраве на НDL-холестерола", обясни специалистът.