ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Казват, че това е най-романтичният маршрут в света
Автор: Иван Христов 22:29 / 23.07.2024Коментари (0)4486
©
Пешеходната пътека в района на Чинкуе Тере в Италия, наречена "Via dell'Amore“ (Пътека на любовта), носеща титлата на най-романтичния маршрут в света, ще бъде отворена отново за туристи на 27 юли 2024 г. - 12 години след свлачището през септември 2012 г., като в резултат на което бяха ранени четирима австралийски туристи, пише BBC.

800-метрова пешеходна пътека, издълбана в стръмни скали със спираща дъха гледка към Лигурско море, е един от най-популярните участъци от 130-километровата мрежа от пътеки, пресичащи "петте земи“, които са дали името на Чинкуе Тере, свързва колоритните средновековни села Риомаджоре и Манарола.

По ирония на съдбата, никой никога не е планирал да построи Пътеката на любовта. Днес "вертикалните“ села Риомаджоре и Манарола върху величествени скали с къщи, разположени точно една върху друга, като топки сладолед, привличат милиони чуждестранни туристи. Но първоначално това са били прости земеделско-морски селища, свързани само с древна пътека над отвесен връх, който е бил толкова труден за преминаване, че двете изолирани малки села дори са говорели различни диалекти.

Но по време на изграждането на железопътната линия между градовете Генуа и Специя в края на XIX век, участъци от каменна пътека са изсечени от тези скали за работници и магарета, превозващи материали и експлозиви за копаене на железопътни тунели. Скоро местните жители и на двете села решават да използват ситуацията в своя полза.

"Те видяха този участък от железопътната линия от страната на Риомаджоре и друг участък от страната на Манарола и зададоха въпроса: "Защо не създадем връзка?“ Строителството на новата пешеходна пътека започва през 1920 г. и е завършено около 11 години по-късно. Моят дядо Брицио Бонанини беше един от тези, които я построиха и аз се гордея с това“, казва настоящият кмет на Риомаджоре Фабриция Пекуния.

Въпреки това, не след дълго тази равна и лесна за преминаване пътека, с бавна гледка към залеза към морето и драматичен скалист пейзаж над вълните, разбиващи се на около 30 метра по-долу, се превърна в идеално и практично решение за късно вечерно рандеву близо до средновековните селски центрове. След това анонимен драскач написа "Via dell'Amore“ върху каменна стена, давайки на пътеката романтично име. Петдесет години по-късно, през 70-те години на миналия век, местните власти подхващат идеята и поставят пейки, посветени на митологичните фигури на страстта, от Купидон до Ерос.

Единствената уловка: Пътят на любовта е построен на стръмен планински склон в район, предразположен към свлачища.

"Това очевидно е опасен район – много красив район, защото е на брега на морето – но очевидно опасен. Не е съвпадение, че оригиналната древна пътека е построена над планината, а не отстрани. Изрязване на основата на склона неизбежно води до колапс“, обясни геологът от университета в Генуа Франческо Фачини.

Цялото Чинкуе Тере е изкуствена игра с природата. "Това бяха земи на "героично лозарство“. Земи на сурово и опасно земеделие. Мъже и жени работеха по много тесни пътеки по непроходими склонове и инцидентите не бяха необичайни“, казва геологът Доменико Калкатера от университета в Неапол.

През вековете местните жители изграждат сухи каменни стени, за да поддържат тераси, където отглеждат маслинови дървчета и лозя. "Това е уникален пейзаж. Той е вертикален, със 130 км пътеки, създадени от хора, които са преобразили планините, за да ги култивират и да оцелеят“, добавя Донатела Бианки, президент на националния парк Чинкуе Тере.

С навлизането на туризма през 50-те години на миналия век земеделието в района е изоставено и поддръжката на каменните стени е пренебрегната, докато изменението на климата постепенно причинява същото количество годишен дъжд да се концентрира в по-малко, по-силни бури. Пътеката беше окончателно "довършена“ от две години на свлачища и тежки наводнения в периода 2011-2012 г., които в крайна сметка се превърнаха в трагедия. След това властите най-накрая се замислиха за безопасността, но отне 12 години, за да отвори отново 800-метровата писта.

"Виждали ли сте Лигурия? Това е тесен регион, който се издига стръмно над морето. Трябваше да ограничим цялата планина и да се уверим, че всичко е напълно безопасно", обясни италианският министър на туризма Даниела Сантанче.


Още по темата: общо новини по темата: 12
27.03.2025 »
15.02.2025 »
03.02.2025 »
27.12.2024 »
24.12.2024 »
24.12.2024 »
предишна страница [ 1/2 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Кабинетът "Желязков"
Издирват Пепи Еврото
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: