Книгата, която се състои само от 10 страници, но никой никога няма да я прочете
Сто хиляди милиарда стихотворения (оригинално заглавие на френски e Cent mille milliards de poèmes) е книга от Реймънд Кьоно, публикувана през 1961 г.
Същинското произведние се състои само от 10 страници, всяка от която съдържа сонет. Чрез нарязване на хартията под всеки ред на табулатор, Кьоно разделя книгата, така че всеки ред да може да се комбинира с друг ред, за да се образува изцяло ново стихотворение (което все още работи и се римува като правилен сонет).
По същество човек може да създава нови стихотворения чрез изтегляне на произволни комбинации от раздели - 100 000 000 000 000 нови стихотворения, за да бъдем точни!
Тъй като всичките десет сонета имат не само една и съща схема на рими, но и същите звуци на рими, всеки ред от сонет може да се комбинира с който и да е от останалите девет.
За създаването на книгата си Кьоно иска помощта на математика Франсоа Ле Лион.
"Ако ни отнеме 45 секунди, за да прочетем един сонет и още 15, за да подготвим следващия, за да прочетете всички комбинации, ще са ви необходими приблизително двеста милиона години.", казва Кьоно за книгата си.
Това означава, че никой никога няма да може да прочете цялата книга, колкото и да се опитва. Всичко само в десет страници!
През 1997 г. решение на френския съд забранява публикуването на оригиналната поема в интернет, като се позовава на изключителното морално право на наследниците на Кьоно Queneau и издателство Gallimard.
На българск иезик са преведение само две от книгите на Кьоно - "Упражнения по стил" и "Зази в метрото".