Колко ще вземем, ако работим по празниците?
Месеците, в които има по-голям брой почивни дни, са любими за работещите. Това е така, от една страна, защото са свързани с празници, от друга, защото дори да сме на работа получаваме двойно възнаграждение.
Знаем ли обаче как точно се изчисляват тези дни от работодателя?
Ежегодно част от официалните празници в календара съвпадат с почивните дни събота и неделя.
"За трудовите правоотношения по време на коледните празници е важно да се отчита, че и двата почивни дни съвпадат с празнични дни – 25-и и 26-и декември съвпадат със събота и неделя. Първите два работни дни след това са неприсъствени, но като такива те нямат статута на официален празник", обяснява пред БНР Мирослав Димитров, експерт в КНСБ.
По закон заплащането за работа на официален празник и в почивни дни е различно. От това ще дойде разликата във възнаграждението на тези, които ще работят на 25-и и 26-и декември с дължимото на онези, които ще бъдат на работа на 27-и и 28-и декември.
Разликата идва от това дали те работят при петдневна работна седмица, по стандартно, обичайно работно време, или работят по график, при сумирано изчисляване на работното време.
Първата група при работа в почивни или празнични дни полага извънреден труд и би получила увеличено възнаграждение на две различни правни основания – веднъж, че са работили в почивен ден и втори път – че са работили на официален празник, пояснява Мирослав Димитров.
"За тези, които работят при сумирано изчисляване на работното време, въобще не е налице извънреден труд към този момент. Те биха получили увеличение на възнаграждението само в случаите, когато работят при официален празник, тоест когато биха работили на 25-и и на 26-и, респективно и на 24-и. Те няма да получат увеличение на възнаграждението за работа на 27-и и 28-и, по график.“
По подобен начин стоят нещата с 1 януари, казва експертът.