Кукли от царевична шума, изработени в творческата работилница на читалище "Любен Каравелов 1897" в село Куртово Конаре, водят в класацията "Чудесата на България" за нематериално културно наследство. Това съобщи Емилия Шушарова, секретар на читалището в село Куртово Конаре.
Куклите са изработени от деца в организирания кръжок към читалището под ръководството на учителката по изобразително изкуство Маргарита Момчилова. Ако останат на първо място, този занаят ще влезе в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.
"За нас самите е изненада, че водим в тази класация, защото нашето изкуство не е толкова популярно, но е чудесно", каза Емилия Шушарова. По думите й в момента в работилницата към читалището на позабравени занят се учас между 10 и 15 деца в удобно за тях време. През последните 4 години през работилницата са минали около 40 деца, каза още секретарят на читалището. С подрастващите активно се работи и през летния сезон, като голямо участие вземат и децата от град Стамболийски.
"Ръководителят на работилницата Маргарита Момчилова се занимава с този занаят от 20 години, като тя е усвоила много от техниките за работа с царевична шума от семейството на нейния съпруг", разказа Шушарова.
Традицията за изработване на предмети от царевична шума датира в селото от началото на 20 век, но се развива най-интензивно през 30-години, когато учениците от Земеделското училище в село Кутроро Конаре изработват предмети за бита от царевична шума и други растителни материали. По думите на Шушарова, позабравен занаят започва да се развива отново през 2009 година, когато читалището печели проект на тема "Куклата в традициите на Куртово Конаре" в програмата "Живо наследство".
"Тогава ние направихме проучване какви кукли са изработвали нашите майки и баба и започнахме да правим тази кукли в два кръжока от различни материали. Това ни даде възможност да доразвием нашите идеи и да бъдем забелязани от много други неправителствени организации", каза още Емилия Шушарова. По думите й изработването на кукли от царевична шума в селото е станало популярно и след участието на читалището в конкурса за живи човешки съкровища.
"С проекта, който подготвихме, спечелихме първо място на областен етап ние и получихме правото да представляваме Пловдивска област в тази надпревара", разказа Шушарова. След това от читалището са получили покана да участват в кампанията "Чудесата на България".
"Първоначално кандидатите в категорията "нематериално наследство" бяха 40, а след гласуване останаха 10, от които ние сме на първо място", заяви Шушарова. Печелившият ще бъде обявен утре вечер.
Източник: радио "Фокус"